گوناگون

مدیران بر‌تر دنیای آی تی؛ ساموئل پالمیسانو، رییس آی بی ام

itport

ساموئل پالمیسانو، رئیس شرکت آی ‌بی ‌ام است، یکی از بزرگ‌ترین و پردرآمد‌ترین شرکت‌ها در صنعت فناوری اطلاعات.

او در سال ۲۰۰۰ به مدیرعاملی و در اواخر سال ۲۰۰۲ نیز به ریاست این شرکت برگزیده شد. پالمیسانو در ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ از سمت مدیرعاملی کنار رفت و قرار شده روز یکم ژانویه ۲۰۱۲ نیز از سمت ریاست شرکت کناره گیری کند.

itport

زندگی شخصی و تحصیلات

پالمیسانو سی‌ام جولای ۱۹۵۱ در یک خانواده کاتولیک و پرجمعیت در بالتیمور مریلند آمریکا متولد شد. در دوران دبیرستان فوتبالیست بود و در خط حمله تیم دبیرستان توپ می‌زد. دستی هم در موسیقی داشت و ساکسیفون می‌نواخت. در دانشگاه جان هاپکینز تاریخ خواند و از آنجا لیسانس گرفت. در دانشگاه هم فوتبالیست خوبی بود. در ۱۹۶۹ با همسر آینده‌اش، گایر نوتمن آشنا شد، دختری که درس خوانده یکی از موسسات آموزشی آی بی‌ام بود.

او را شخصیتی کاریزماتیک و دوست داشتنی می‌دانند. در کار، قاطع و پرانرژی است و بسیار اهل رقابت. کارکنان زیرمجموعه‌اش او را فردی صادق و درستکار می‌دانند، هر چند که کار کردن با او کار راحتی نیست. چرا که مجبورند اطلاعات خود را در مورد آنچه انجام می‌دهند، هر روز به‌روز کنند. پالمیسانو که در جوانی عاشق ورزش و تاریخ بود، هنوز هم از این دو دست نکشیده است. اوقات فراغتش را با مطالعه کتاب‌های تاریخی سر می‌کند، و ورزش‌هایی مثل اسکی، گلف و دویدن را به طور مرتب انجام می‌دهد.

پالمیسانو در کار، قاطع و پرانرژی است و بسیار اهل رقابت. همکارانش او را فردی صادق و درستکار می‌دانند، هر چند کار کردن با او کار راحتی نیست چرا که باید اطلاعات خود را  هر روز  به‌روز کنند.

کار در آی بی‌ام ؛ از فروشندگی تا ریاست

پالمیسانو در سال ۱۹۷۳ وارد شرکت آی بی‌ام شد و در آنجا کار خود را به عنوان فروشنده آغاز کرد. وی در شغل خود چنان نبوغ و پشتکاری نشان داد که در سال ۱۹۹۷ معاونت ارشد رئیس شرکت و مدیر گروه سیستم‌های شخصی آی بی‌ام را برعهده او نهادند.

وی در دورانی که در آی بی‌ام کار فروشندگی می‌کرد از جلسات و دیدارهای رسمی متنفر بود. ترجیح می‌داد بیشتر وقتش را با مشتریانش بگذراند. او در آن زمان شیوه فروش محصولات این شرکت را تغییر داد. در ۱۹۸۸ آی بی‌ام رایانه‌ای ساخته بود که AS/۴۰۰ نام داشت. پالمیسانو قبل از عرضه این رایانه به بازار با همه شرکت‌ها و تولیدکنندگان مطرح نرم افزار تماس گرفت و آن‌ها را قانع کرد برای این رایانه برنامه‌ها و نرم افزارهایی طراحی کنند. در نتیجهٔ این اقدام زمانی که AS/۴۰۰ وارد بازار شد، هزاران برنامه و نرم افزار برای آن وجود داشت. این ویژگی باعث شد این رایانه به یکی از موفق‌ترین و پرفروش‌ترین محصولات آی بی‌ام در آن زمان تبدیل شود.

این موفقیت پالمیسانو را به ستاره‌ای در آی بی‌ام تبدیل کرد. در آن زمان او را آدم کله شقی می‌دانستند که همیشه جرأت مخالفت با تصمیمات مدیران و روسای مافوق خود را داشت. آی بی‌ام برای پالمیسانو فقط ممری برای کسب درآمد نبود. او آی بی‌ام را الگویی برای دیگر شرکت‌های رقیب می‌دانست، شرکتی که ۲۸ سال قبل از ابلاغ قانون دستمزد عادلانه در آمریکا به زنان و اقلیت‌ها کار و حقوق برابر می‌داد.

در همین دوران بود که شرکت آی بی‌ام از تمرکز بر فعالیت‌های صرفاً فناورانه دست کشید و بخشی از فعالیت‌های خود را به منبع یابی بیرونی و سایر خدمات معطوف کرد. در ۱۹۹۲ شرکت آی بی‌ام عملکرد خوبی در بازارهای داخلی آمریکا نداشت و متحمل ضرر و زیان ۵ میلیارد دلاری شد.

جان اف آکر، مدیر عامل وقت شرکت تصمیم داشت برای جبران این ضرر و زیان‌ها آی بی‌ام را به ۱۳ شرکت کوچک‌تر تقسیم کند. اما اعضای هیئت مدیره در این سال او را از مدیرعاملی برکنار و لو گرستنر را به جای او نشاندند. گرستنر تصمیم گرفت آی بی‌ام را از تمرکز صرف بر تولید کالای رایانه‌ای باز دارد و آن را متوجه ارائه خدمات به مشتریان کند. گرستنر که در آن زمان متوجه شد پالمیسانو اهداف بلندمدتی برای آی بی‌ام در سر دارد، ریاست شرکت راهکارهای سیستم‌های منسجم را به او سپرد. پالمیسانو هم با عملکرد موفقیت آمیز خود توانست در عرض ۳ سال ارزش ۱۴٫۹ میلیارد دلاری شرکت را به ۲۲٫۹ میلیارد دلار افزایش دهد. این شرکت یکی از شرکت‌های زیرشاخه آی بی‌ام بود که بعداً به «خدمات جهانی آی بی‌ام» معروف شد.

در ۱۹۹۹ پالمیسانو مدیریت اجرایی بخش سیستم‌های شرکتی و سازمانی را برعهده گرفت. در سال ۲۰۰۶ نیز به عضویت هیئت مدیره شرکت اگزون موبایل نیز درآمد.

ابتکارات و تاثیرگذاری‌ها

وقتی پالمیسانو  به ریاست شرکت انتخاب شد، دستور داد نشست‌های عملیاتی کارکنان که تا آن زمان ماهی یک بار انجام می‌شد، هفته‌ای یک بار انجام شود و مدیران بخش‌های مختلف گزارش کار خود را هر هفته ارائه کنند. در آن سال در آمد آی بی‌ام از ۳۳٫۲ میلیارد دلار به ۸۸ میلیارد دلار افزایش یافت.

او در سال ۲۰۰۳ دستور داد پاداش سالانه‌اش را که رقمی بین ۳ تا ۵ میلیون دلار بود، صرف اهدای جایزه به ۲۰ مدیر بر‌تر شرکت کنند که در زمینه کار گروهی عملکرد بهتری داشته‌اند.

پالمیسانو در سال ۲۰۰۲ اعلام کرد قصد دارد آی بی‌ام را تبدیل به یک پایگاه داده برای مشتریانش تبدیل کند و خدمات نرم افزاری به آن‌ها ارائه دهد. در این روش، مشتریان آی بی‌ام باید به ازای خدماتی که دریافت می‌کردند پول بپردازند. دقیقاً همانند پولی که برای مصرف آب و برق خود می‌پرداختند. وی برای تحقق طرح خود ۵ میلیارد دلار را صرف منسجم کردن سیستم‌های رایانه‌ای، نرم افزار‌ها و دیگر ابزار الکترونیک کرد تا هر کسی از هر جای جهان بتواند از خدمات مختلف این شرکت استفاده کند. علاوه بر آن حدود ۸۰۰ میلیون دلار را هم صرف یک کمپین تبلیغاتی کرد تا بتواند روش خود را به دیگر شرکت‌های فعال در صنعت فناوری اطلاعات بقبولاند.

وی در سال ۲۰۰۳ دستور داد پاداش سالانه‌اش را که رقمی بین ۳ تا ۵ میلیون دلار بود، صرف اهدای جایزه به ۲۰ مدیر بر‌تر شرکت کنند که در زمینه کار گروهی عملکرد بهتری داشته‌اند. وی در سال ۲۰۰۹ زمانی که سمت مدیرعاملی آی بی‌ام را برعهده داشت، ۲۱ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۲۸۹ دلار درآمد کسب کرد. پایه حقوق وی یک میلیون و ۸۰ هزار دلار در ماه بود و ۱۳ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۴۱۰ دلار از سهام این شرکت را نیز در اختیار داشت. وی در سال ۲۰۱۰ نیز به خاطر مدیریت کارآمد و شایسته خود بر آی بی‌ام از سوی مدرسه تجاری کلمبیا، یکی از موسسات آموزشی زیرنظر آی بی‌ام به کسب جایزه The Deming Cup نائل آمد. اینجایزه به خاطر کیفیت، خلاقیت و توانمندی رقابتی محصولات آی بی‌ام به وی اهدا شد.

پالمیسانو در مقام مدیرعاملی آی بی‌ام توانست جایگاه این شرکت را ارتقا بخشد و بازارهای جدیدی پیش روی آن بگشاید. وی قبلاً به طور رسمی اعلام کرده بود که ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱ از سمت مدیرعاملی و ریاست آی بی‌ام کنار خواهد رفت و گینی رومتی بر صندلی او خواهد نشست. پالمیسانو بعد از اول ژانویه ۲۰۱۱ فقط به عنوان رئیس هیئت مدیره آی بی‌ام در این شرکت حضور خواهد داشت.

گفتگو ها