آموزشبرنامه نویسیجاوا

شروع دوره آموزشی مقدماتی تا پیشرفته JSP

دوره آموزشی JSP

Java Server Pages (JSP) یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که پلتفرم مستقل و پویایی را برای ساخت برنامه های مبتنی بر وب در دسترس قرار می دهد. JSP به خانواده API های جاوا (از جمله JDBC API) و همچنین پایگاه داده های سازمانی دسترسی دارد. دوره آموزشی JSP که توسط آی تی پورت طراحی و ارائه گردیده به شما می آموزد چگونه از Java Server Pages برای توسعه برنامه های وب استفاده کنید.

چرا دوره آموزشی JSP ؟

JSP غالبا همان هدف Common Gateway Interface یا (CGI) را دنبال می کنند. اما JSP در مقایسه با CGI چند مزیت دارد:

عملکرد JSP به مراتب بهتر است زیرا به جای نگه داشتن فایل های جداگانه در CGI اجازه می دهد کدها به صورت پویا در خود صفحات HTML اجرا شوند.

JSP قبل از پردازش توسط سرور، کامپایل می شود. دقیقا بر خلاف CGI / Perl، که به سرور برای بارگیری مفسر و اسکریپت و در نهایت کامپایل نیاز دارند.

صفحات Java Server بر روی API Java Servlets ساخته می شوند، بنابراین مانند Servlets، JSP نیز به تمام برنامه های کاربردی و قدرتمند Java API از جمله JDBC، JNDI، EJB، JAXP ودسترسی دارد.

صفحات JSP می توانند با مشارکت servlets کاربردهای تجاری را پشتیبانی کنند، این مدل توسط Java servlet پشتیبانی می شود.

JSP بخشی جدایی ناپذیر از Java EE (یک پلتفرم کامل برای برنامه های شرکتی) می باشد. این بدان معنی است که JSP می تواند از ساده ترین برنامه ها تا پیچیده ترین آنها نقش داشته باشد.

موارد بالا نشان دهنده برتری JSP در مقابل سایر پلتفرم ها است لذا این خود ضرورت فراگیری دوره آموزشی JSP که توسط آی تی پورت طراحی شده است را برجسته می سازد.

برنامه های زبان JSP

همانطور که قبلاً ذکر شد، JSP یکی از پر کاربردترین زبان ها در وب است. در ادامه مقایسه ای بین این زبان و تعدادی از پلتفرم ها انجام گردیده تا اهمیت دوره آموزشی JSP بیان شود:

JSP در مقایسه با (Active Server Pages (ASP

دوره آموزشی JSP

ابتدا اینکه قسمت پویای برنامه توسط جاوا نوشته شده است و نه با ویژوال بیسیک یا سایر زبان های برنامه نویسی مایکروسافت، بنابراین برنامه نوشته شده قدرتمندتر و استفاده از آن آسان تر است. دوم، اجرای برنامه نوشته شده توسط JSP برای سایر سیستم عامل ها و سرورهای وب قابل اجرا است. برای مشاهده تفاوت های بیشتر JSP با ASP اینجا کلیک کنید.

JSP در مقایسه با Pure Servlets 

نوشتن (و اصلاح!) HTML راحت تر از داشتن println زیادی است که HTML را تولید می کند.

JSP در مقایسه با (Server-Side Includes (SSI

SSI در واقع فقط برای ایجاد یک برنامه ساده در نظر گرفته شده است، نه برای برنامه هایواقعیکه از فرم داده ها استفاده کرده و ارتباطات پایگاه داده را ایجاد می کنند.

JSP در مقایسه با JavaScript

JavaScript می تواند به صورت پویا HTML را بر روی سیستم کلاینت ایجاد کند اما به سختی می تواند با وب سرور ارتباط برقرار کند تا کارهای پیچیده ای مانند دسترسی به پایگاه داده و پردازش تصویر ورا انجام دهد.

JSP در مقایسه با Static HTML

البته که HTML نمی تواند حاوی اطلاعات پویا باشد.

مخاطبین دوره آموزشی JSP

دوره آموزشی JSP توسط آی تی پورت برای مبتدیان تهیه شده است تا به آنها کمک کند عملکرد های اساسی (JSP) را برای توسعه برنامه های وب درک کنند. پس از اتمام این آموزش جاوا، مهارت شما در استفاده از JSP در سطح متوسطی قرار خواهد داشت.

پیش نیازهای دوره آموزشی JSP

قبل از فراگیری دوره آموزشی JSP، شما نیاز دارید تا با نحوه کار برنامه های وب از طریق HTTP، وب سرور و مرورگر های وب آشنایی پیدا کنید.

گفتگو ها