آموزشبرنامه نویسیجاوا

آموزش JSP – بررسی اجمالی – جلسه اول

دوره آموزشی JSP

JSP چیست؟ Java Server Pages (JSP) یک فناوری برای توسعه صفحات وب است و از محتوای پویا پشتیبانی می کند. این فناوری به توسعه دهندگان کمک می کند تا با استفاده از تگ های ویژه JSP، کدهای جاوا را در صفحات HTML وارد کنند، این تگ ها باشروع می شوند و با٪> پایان می یابند. شما در آموزش JSP که توسط آی تی پورت طراحی و ارائه گردیده می آموزید چگونه از JSP برای توسعه برنامه های وب استفاده کنید.

کامپوننت JSP نوعی سرویس دهنده جاوا است که نقش رابط کاربری را برای یک برنامه وب جاوا ایفا می کند. توسعه دهندگان وب، کدهای JSP را در قالب فایل متنی می نویسند. آنها کد های HTML یا XHTML ، قطعات XML و اقدامات و دستورات JSP را با هم ترکیب می کنند.

با استفاده از JSP، می توانید از طریق فرم ها، اطلاعات کاربران را جمع آوری کنید، سوابق را از یک پایگاه داده یا منابع دیگر بخوانید و صفحات وب را به صورت پویا ایجاد کنید.

از تگ های JSP می توان برای اهداف مختلفی مانند بازیابی اطلاعات از پایگاه داده یا ثبت تنظیمات کاربر، دسترسی به کامپوننت های JavaBeans، کنترل جابجایی بین صفحات و اشتراک اطلاعات بین درخواست ها و صفحات استفاده کرد.

آموزش JSP

نمونه کد JSP

چرا آموزش JSP ؟

JSP غالبا همان هدف Common Gateway Interface یا (CGI) را دنبال می کنند. اما JSP در مقایسه با CGI چند مزیت دارد:

عملکرد JSP به مراتب بهتر است زیرا به جای نگه داشتن فایل های جداگانه در CGI اجازه می دهد کدها به صورت پویا در خود صفحات HTML اجرا شوند.

JSP قبل از پردازش توسط سرور، کامپایل می شود. دقیقا بر خلاف CGI / Perl، که به سرور برای بارگیری مفسر و اسکریپت و در نهایت کامپایل نیاز دارند.

صفحات Java Server بر روی API Java Servlets ساخته می شوند، بنابراین مانند Servlets، JSP نیز به تمام برنامه های کاربردی و قدرتمند Java API از جمله JDBC، JNDI، EJB، JAXP ودسترسی دارد.

صفحات JSP می توانند با مشارکت servlets کاربردهای تجاری را پشتیبانی کنند، این مدل توسط Java servlet پشتیبانی می شود.

JSP بخشی جدایی ناپذیر از Java EE (یک پلتفرم کامل برای برنامه های شرکتی) می باشد. این بدان معنی است که JSP می تواند از ساده ترین برنامه ها تا پیچیده ترین آنها نقش داشته باشد.

موارد بالا نشان دهنده برتری JSP در مقابل سایر پلتفرم ها است لذا این خود ضرورت فراگیری آموزش JSP که توسط آی تی پورت طراحی شده و بخشی از آموزش جاوا است را برجسته می سازد.

ویژگی های زبان JSP

همانطور که در قسمت قبلی آموزش JSP آی تی پورت ذکر شد، JSP یکی از پرکاربردترین زبان ها در وب است. در ادامه مقایسه ای بین این زبان و تعدادی از پلتفرم ها انجام گردیده است:

JSP در مقایسه با Active Server Pages (ASP)

ابتدا اینکه قسمت پویای برنامه توسط جاوا نوشته شده است و نه با ویژوال بیسیک یا سایر زبان های برنامه نویسی مایکروسافت، بنابراین برنامه نوشته شده قدرتمندتر و استفاده از آن آسان تر است. دوم، اجرای برنامه نوشته شده توسط JSP برای سایر سیستم عامل ها و سرورهای وب قابل اجرا است.

JSP در مقایسه با Pure Servlets 

نوشتن (و اصلاح!) HTML راحت تر از داشتن println زیادی است که HTML را تولید می کند.

JSP در مقایسه با Server-Side Includes (SSI)

SSI در واقع فقط برای ایجاد یک برنامه ساده در نظر گرفته شده است، نه برای برنامه هایواقعیکه از فرم داده ها استفاده کرده و ارتباطات پایگاه داده را ایجاد می کنند.

JSP در مقایسه با JavaScript

JavaScript می تواند به صورت پویا HTML را بر روی سیستم کلاینت ایجاد کند اما به سختی می تواند با وب سرور ارتباط برقرار کند تا کارهای پیچیده ای مانند دسترسی به پایگاه داده و پردازش تصویر ورا انجام دهد.

JSP در مقایسه با Static HTML

البته که HTML نمی تواند حاوی اطلاعات پویا باشد.

قسمت بعدی دوره آموزش JSP

دوره آموزش JSP که توسط آی تی پورت برای مبتدیان تهیه شده است، شما را مرحله به مرحله راهنمایی می کند تا محیط خود را برای شروع با JSP تنظیم کنید. البته شما برای ادامه کار می بایستی با زبان برنامه نویسی جاوا آشنایی داشته باشید. در قسمت بعدی آموزش JSP به راه اندازی محیط JSP خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

گفتگو ها