آموزشبرنامه نویسیجاوا

آموزش JSP – راه اندازی Environment – جلسه دوم

دوره آموزشی JSP

در جلسه دوم آموزش JSP به مبحث راه اندازی Environment می پردازیم. همان طور که به یاد دارید در جلسه اول به بررسی اجمالی jsp پرداختیم. برای راه اندازی Environment  اول باید بدانیم که محیط توسعه چیست. محیط توسعه در واقع محلی است که شما می‌توانید برنامه‌های JSP خود را توسعه دهید، آنها را آزمایش کرده و در نهایت آنها را اجرا کنید. آموزش JSP طراحی شده توسط آی تی پورت به شما کمک می‌کند تا قدم به قدم محیط توسعه JSP خود را تنظیم کنید.

راه اندازی کیت توسعه جاوا

این مرحله از راه اندازی Environment  در آموزش جاوا، شامل دانلود، پیاده سازی کیت توسعه جاوا (که از این به بعدSDK نامیده می‌شود) و تنظیم متغیر PATH (مسیر) است.

شما می‌توانید کیت توسعه جاوا (SDK) را از سایت جاوا دانلود کنید.

پس از دانلود SDK، برای نصب و تنظیمات، دستورالعمل‌های داده شده را دنبال کنید.

در ادامه می‌بایستی متغیرهای PATH و JAVA_HOME را به گونه ای تنظیم کنید تا به فولدرهای java و javac ، که به ترتیب در مسیرهای java_install_dir / bin  و java_install_dir قرار دارند مراجعه کنند.

اگر جاوا را بر روی Windows اجرا می‌کنید و SDK را در مسیر C:\ jdk1.5.0_20 نصب کرده‌اید، باید قطعه کد زیر را به فایل C:\autoexec.bat اضافه کنید:

set PATH = C:\jdk1.5.0_20\bin;%PATH%

set JAVA_HOME = C:\jdk1.5.0_20

در ویندوز NT / 2000 / XP نیز می‌توانید بر روی My Computer راست کلیک کرده، گزینه Properties و سپس Advanced را انتخاب کنید و به دنبال آن Environment Variables را انتخاب کنید. سپس، مقدار PATH را بروزرسانی کنید و دکمه OK را فشار دهید.

راه اندازی Environment

تنظیم مسیرها در ویندوز NT/2000/XP از مراحل آموزش راه اندازی Environment

در یونیکس (سولاریس، لینوکس و غیره)، اگر SDK در /usr/local/jdk1.5.0_20 نصب شود و از پوسته C استفاده می‌کنید، کدهای زیر را در فایل .cshrc قرار دهید:

setenv PATH /usr/local/jdk1.5.0_20/bin:$PATH

setenv JAVA_HOME /usr/local/jdk1.5.0_20

اگر از یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) مانند Borland JBuilder ، Eclipse، IntelliJ IDEA یا Sun ONE Studio استفاده می‌کنید، یک برنامه ساده را کامپایل و اجرا کنید تا IDE شما بفهمد که جاوا را کجا نصب کرده اید.

راه اندازی وب سرور Tomcat

بخش بعدی آموزش راه اندازی Environment  مربوط به راه اندازی وب سرور می‌باشد. تعدادی برنامه وب سرور که از Java Server Pages و Servlets پشتیبانی می‌کنند در بازار موجود است. برخی از این برنامه‌ها را می‌توان به صورت رایگان بارگیری کرد و Tomcat یکی از آنهاست.

Apache Tomcat یک نرم افزار منبع باز است که از Java Server Pages و Servlet استفاده می‌کند و می‌تواند به عنوان یک سرور مستقل برای آزمایش JSP و Servlets عمل کرده و با وب سرور Apache یکپارچه شود. در ادامه مراحل نصب Tomcat را با هم مرور خواهیم کرد:

آخرین نسخه Tomcat را از اینجا دانلود نمایید.

پس از دانلود، فایل برنامه را در مکانی مناسب باز کنید. به عنوان مثال، مسیر C:\apache-tomcat-5.5.29 در ویندوز یا مسیر /usr/local/apache-tomcat-5.5.29 در Linux/Unix . در ادامه متغیر CATALINA_HOME با توجه به این مسیرها تنظیم نمایید.

Tomcat را می‌توان با دستورات زیر در ویندوز اجرا کرد:

%CATALINA_HOME%\bin\startup.bat

or

C:\apache-tomcat-5.5.29\bin\startup.bat

Tomcat را می‌توان با دستورات زیر در یونیکس (سولاریس، لینوکس و …) اجرا کرد:

$CATALINA_HOME/bin/startup.sh

or

/usr/local/apache-tomcat-5.5.29/bin/startup.sh

پس از اجرای موفقیت آمیز، برنامه‌های پیش فرض Tomcat با مراجعه به http://localhost: 8080/ در دسترس خواهند بود. و خروجی (عکس) زیر را دریافت خواهید کرد.

راه اندازی Environment

اجرای Tomcat از مراحل آموزش راه اندازی Environment

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیکربندی و اجرای Tomcat می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

با اجرای دستورات زیر در ویندوز می‌توان Tomcat را متوقف کرد:

%CATALINA_HOME%\bin\shutdown

or

C:\apache-tomcat-5.5.29\bin\shutdown

همچنین با اجرای دستورات زیر در Unix (سولاریس ، لینوکس و غیره) می‌توان Tomcat را متوقف کرد:

$CATALINA_HOME/bin/shutdown.sh

or

/usr/local/apache-tomcat-5.5.29/bin/shutdown.sh

راه اندازی Environment

آموزش راه اندازی Environment

تنظیم CLASSPATH

در مرحله بعدی آموزش راه اندازی Environment  از آی تی پورت شما مربوط به تنظیم CLASSPATH است. از آنجا که servlet‌ها بخشی از نسخه استاندارد پلتفرم جاوا نیستند، باید کلاس‌های servlet را در کامپایلر به صورت دستی اضافه کنید.

اگر از ویندوز استفاده می‌کنید، باید کدهای زیر را در فایل C:\autoexec.bat قرار دهید:

set CATALINA = C:\apache-tomcat-5.5.29

set CLASSPATH = %CATALINA%\common\lib\jsp-api.jar;%CLASSPATH%

همچنین در ویندوز NT / 2000 / XP نیز می‌توانید بر روی My Computer راست کلیک کرده و گزینه Properties، سپس Advanced و سپس Environment Variables را انتخاب کنید. و مقدار CLASSPATH را به روز کرده و دکمه OK را فشار دهید.

در یونیکس (سولاریس، لینوکس و غیره) ، اگر از پوسته C استفاده می‌کنید، خطوط زیر را در فایل .cshrc خود قرار دهید:

setenv CATALINA = /usr/local/apache-tomcat-5.5.29

setenv CLASSPATH $CATALINA/common/lib/jsp-api.jar:$CLASSPATH

توجه: با فرض اینکه دایرکتوری توسعه شما C:\JSPDev (ویندوز) یا /usr /JSPDev (یونیکس) است، باید این دایرکتوری‌ها را در CLASSPATH اضافه کنید.

گفتگو ها