اخبار

طراحی لباس‌های هوشمند با قابلیت انتقال الکتریسته و داده‌های الکترونیکی

شرکت بریتانیایی Intelligent Textiles لباس هوشمندی را طراحی کرده است که الیاف به کار رفته در آن قابلیت انتقال الکتریسیته و داده‌های الکترونیکی را دارا هستند. این شرکت لباس ابداعی خود را در قالب چند یونیفرم نظامی در معرض دید عموم قرار داده است.

به گزارش وب سایت mashable این لباس هوشمند می‌تواند نیروی الکتریسیته مورد نیاز خود را از یک باتری قابل شارژ تامین کند و سپس آن را به مقصد مورد نظر انتقال دهد. این لباس علاوه بر انتقال الکتریسیته قابلیت انتقال داده‌های الکترونیکی را دارد و می‌توان از آن به عنوان نوعی رایانه پوشیدنی استفاده کرد. شرکت مذکور از این الیاف در ساخت چند جلیقه، پیراهن، کلاه ایمنی، کوله پشتی و دستکش استفاده کرده و آنها را در معرض دید عموم قرار داده است.

بنا بر این گزاش شرکت Intelligent Textiles هم اکنون در حال طراحی یک صفحه کلید پارچه‌ای است که قرار است بر روی این لباس نصب شود. این شرکت قصد دارد این لباس‌ها را در ماه می مورد آزمایش عملی قرار دهد. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که این لباس‌ها در اواخر سال جاری به صورت محدود مورد استفاده قرار گیرد، اما مصرف گسترده و عمومی‌تر آن در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ صورت خواهد گرفت.

گفتنی است فناوری‌هایی از این دست که اصطلاحاً به آنها فناوری‌های پوشیدنی گفته می‌شود در کانون توجه بسیاری از شرکت‌های پژوهشی و تجاری قرار دارد. شرکت‌هایی از قبیل آدافروت تلاش می‌کنند با توسعه این فناوری‌ها از آنها در ساخت وسایل مختلفی مثل لباس و کیف و غیره استفاده کنند. شرکت‌های تجاری از قبیل گوگل و اپل نیز در حال حاضر می‌کوشند محصولات و تولیدات خود را با این فناوری‌ها سازگار کنند.

گفتگو ها