گوناگون

پنل خورشیدی دو کاره با ساختار لوله ای شکل جهت نصب بر روی سقف سازه ها

آی تی پورت

اکثر پنل ها خورشیدی موجود در بازار فعلی به صورت ورقه هایی مسطح تولید می شوند. سلول های خورشیدی فوتوولتاییک (Solar photovoltaic cell) و جمع کننده های گرمایی خورشیدی (solar thermal collector) هر دو وسایلی هستند که می توانند اشعه نور خورشید را به دام بیندازند. یک سلول خورشیدی فوتوولتاییک می تواند اشعه نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. در حالیکه از جمع کننده های گرمایی خورشیدی برای تبدیل انرژی نور خورشید به انرژی گرمایی و گرم کردن آب در مصارف خانگی و صنعتی استفاده می شود.اما انتخاب یکی از این دو ساختار برای پشت بام ها، تصمیمی سخت و نبردی همیشه گی بوده است.

اکنون یک شرکت بریتانیایی به نام نیکد انرژی در طرحی به نام Virtu یک سلول هیبرید(دو منظوره) طراحی کرده که سلول فوتوولتاییک و جمع کننده گرمایی را در یک ساختار لوله ای شکل ادغام کرده و یک راه حل خورشیدی واحد ارائه داده است. انتخاب ساختار لوله ای شکل به این دلیل است که تلفات گرمایی کمتری نسبت به ساختار های مسطح دارد.

آی تی پورت

در این طرح سلول فوتوولتاییک را به صورت لایه ای نازک برای تولید انرژی برق، بر روی ساختار لوله ای شکل تحت شرایط خلا جاسازی می کنند. با برخورد اشعه نور خورشید به این لایه فوتوولتاییک، گرمای زیادی تولید می شود. سپس این گرما به لوله های سیستم جمع کننده گرمایی زیرین منتقل شده و باعث گرم شدن آب می شود.

تعداد و نحوه نصب این لوله ها با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه متفاوت خواهد بود. تنها کافی است که بر روی پشت بام با زاویه ۴۵ درجه نسبت به سطح افق نصب شوند. به دلیل طراحی دوگانه این طرح دارای راندمانی ۴۶ درصد بیشتر از طرح های سنتی پنل های خورشیدی معمول را دارد.

این طرح توسط محققین این شرکت و دانشکده ایمپریال در حال بررسی و توسعه است. شاید بتواند جایگزین بهینه تری برای سقف سازه هایی که مدت زمان طولانی از روز در معرض تابش نور خورشید قرار دارند، محسوب شود.

منبع

گفتگو ها

  فکر خیلی عالی هستش
  به امید زمین پاک

  محمد

  فقط با پشتیبانی دولت ها پیش میره این پروژه
  برخی دولت ها هم دارن پشتیبانی میکنند!

   hosseinj20

   پروزه های مشابه این خیلی زیاد هست که بدون پشتیبانی دولت امکان پذیرنیست
   باید برای این نوع پروژه ها برنامه ریزی کنند تا حداقل برخی از پروژه های مهمش انجام بشه

  به به دستشون درد نکنه خدا خیرشون بده 😀 ما ک نمی بینیم ازینا ولی دمشون گرم 🙂

   hosseinj20

   مسعود این همون قضیه حمایت دولت که بدونش اجرای این جور پروژه ها امکان پذیر نیست البته شاید بعضی ها پولش رو داشتن وتونستن انجام بدن