اخبار

بدافزاری که عملکرد چاپگر‌ها را مختل می‌کند

itport

این بدافزار Trojan. Milicenso نام دارد و از طریق ایمیل و فایل‌های دانلودی آلوده منتقل شود.

شرکت سیمانتک از کشف بدافزار جدیدی خبر داده است که می‌تواند عملکرد چاپگرهای متصل به رایانه‌های تحت سیستم عامل ویندوز را دچار اختلال کند. مطابق گزارش وب سایت computerworld، کار‌شناسان شرکت امنیتی سیمانتک هشدار داده‌اند این بدافزار که از نوع تروجان‌ها است می‌تواند کاری کند که چاپگر‌ها به صورت خودکار اقدام به چاپ مجموعه در هم ریخته و بی‌نظمی از داده‌ها کنند.

در نهم ماه ژوئن مرکز آی اس سی از کشف بدافزاری خبر داده بود که باعث چاپ خودکار مجموعه‌ای از اطلاعات به ظاهر در هم ریخته می‌شد.

کار‌شناسان این موسسه با بررسی برخی از این نسخه‌های چاپ شده دریافتند که اختلال در عملکرد چاپگر‌ها نتیجه فعالیت یک بدافزار تبلیغاتی است.

کار این بدافزار تبلیغاتی این بود که آگهی‌های تبلیغاتی را بدون اجازه کاربر پخش می‌کرد. برخی از آنتی ویروس‌ها توانستند این بدافزار را که Adware. Eorezo نام داشت، شناسایی کنند.

شرکت سیمانتک نیز دریافته است گونه جدید این بدافزار که Trojan. Milicenso نام دارد، تاثیر مشابهی از خود برجای می‌گذارد و می‌تواند عملکرد چاپگر‌ها را دچار اختلال کند.

بر اعلام کار‌شناسان این شرکت، بدافزار Adware. Eorezo که کاربران را به وب سایت‌های فرانسه زبان هدایت می‌کند، در اصل توسط بدافزار Trojan. Milicenso به کار گرفته شده تا به نوعی توجه آنتی ویروس‌ها و کار‌شناسان امنیتی را از خود منحرف کند.

تیم پاسخگویی شرکت سیمانتک در وبلاگی در این مورد گفته‌اند این بدافزار برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ در محیط‌های رایانه‌ای ظاهر شده است.

به گفته کار‌شناسان امنیتی سیمانتک، این بدافزار می‌تواند از طریق فایل‌های ضیمیه ایمیل، فایل‌های دانلودی آلوده و یا برخی کدک‌های تقلبی انتشار یابد.

 

گفتگو ها