اخبار

ساخت تراشه‌ای برای تبدیل حرارت بدن انسان به انرژی الکتریسیته

آی تی پورت

شرکت پرپتوئا (Perpetua) که راهکارهایی در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق حسگرهای بیسیم عرضه می‌کند، هم اکنون در حال ساخت یک تراشه کوچک است که می‌تواند گرمای بدن انسان را به انرژی الکتریسیته تبدیل کند. تراشه شرکت پرپتوئا به کاربران اجازه می‌دهد تا انرژی الکتریسیته مورد نیاز فناوری‌ها و ابزار بسیار سبک خود را از طریق گرمای بدنشان تامین کنند. البته هنوز این تراشه قدرت شارژ وسایلی مثل گوشی‌های تلفن همراه را ندارد.این تراشه در واقع نوعی فناوری ترمودینامیک یا گرمابرقی است که می‌تواند گرما را به برق تبدیل کند.

این فناوری برای تولید الکتریسیته به دو دمای متفاوت نیاز دارد. یکی گرمای بدن و دیگر دمای سرد اطراف تراشه. این تراشه اختلاف دمای بین این دو نقطه را به الکتریسته تبدیل می‌کند.

بر اساس این گزارش شرکت پرپتوئا هم اکنون در جست‌و‌جوی شریکی برای توسعه لباس‌های پزشکی، تناسب اندام و ایمنی است که انرژی الکتریسیته خود را از طریق این تراشه‌ها تامین می‌کنند.

ظاهراً قرار است تا سال ۲۰۱۴ برخی ابزار الکترونیکی مبتنی بر این فناوری وارد بازار شود. مسافت سنج‌ها، حسگر‌ها و برخی دستگاه‌های بهداشتی سلامتی کوچک از جمله این ابزار هستند. این تراشه قادر است جریان‌هایی در حد یک میکرووات (یک میلیونیم وات) تا یک میل وات (یک هزارم وات) تولید کند. با چنین جریان‌هایی می‌توان انرژی الکتریسیته وسایل کوچکی مثل سنجشگرهای ضربان قلب را تامین کرد. به گفته مدیران شرکت پرپتوئا قدرت این تراشه‌ها در چند سال آینده تا ده برابر افزایش خواهد یافت.

منبع: mashable.com

گفتگو ها