اتوماسیون اداریشبکه

به راحتی کامپیوتر های خود را شبکه کنید!

مجله اینترنتی آی تی پورت

در این آموزش قصد داریم شما رو با شبکه کردن چند  کامپیوتر  آشنا کنیم  ابتدا قبل از اینکه به سراغ آموزش بریم لطفا از نصب بودن درایو سخت افزاری برروی سیستم ها و  همچنین سالم بودن آن اطمینان خاطر داشته باشید.

ابتدا به کابل معمولی شبکه یا cross نیاز داریم. البته جهت شبکه کردن چندین سیستم نیاز به یک switch هم داریم.

پس از اتصال کابل از switch به سیستم ها(Client) و سیستم اصلی(server)، به ترتیب وارد.

Start> Control Panel > Network and Sharing center و بعد کلیک بر روی Local Area Connection در پنجره باز شده برروی properties و در کادر میانی Internet Protocol ver4 را انتخاب و سپس بروی properties کلیک می نمائید.

در کادر باز شده گزینه use the Following Ip address را انتخاب می کنیم تا کادر های ذیل فعال گردد.

در این قسمت به نوع ای پی گذاری در سیستم سرور می پردازیم.

آی تی پورت - مدیر شبکه خود باشید.

اگر توجه داشته باشید کادر اولی Ip Adress با کادر سومی Default gatway هر دو یکی هست البته این مقدار بخاطر سرور بودن این سیستم هست و در سیستم های کلاینت این اعداد متفاوت می باشد که توضیح آن را در قسمت کلاینت ذکر می­کنم.

اگر دقت کنید کادر چهارمی و پنجمی مربوط به DNS ها می شود و در امور اشتراک گذاری اینترنت در شبکه تاثیر مهمی دارند. همچنین این اعداد وارد شده در تصویر بالا اعداد پیش فرض و قابل استفاده در تمامی سیستم ها و ISP های اینترنت می باشد. البته توصیه بنده این هست که سعی کنید در این دو کادر پایانی از DNS های شرکت ارائه دهنده خود استفاده کنید تا نتیجه مطلوب تر و همچنین دچار مشکل با باز کردن سایت های خاصی نشوید.

برای مثال شرکت اینترنت شاتل از DNS های زیر استفاده میکند به ترتیب:

۵۸٫۱۵٫۱٫۱۰

۸۵٫۱۵٫۱٫۱۲

حال تنظیمات ما در سیستم سرور به پایان رسید.

به سراغ سیستم های کلاینت می­رویم.

طبق تنظیمات سیستم سرور به بخش Local Area Connection و محل وارد کردن آی پی ها می­رویم.

آی تی پورت - مدیر شبکه خود باشید

اگر دقت کرده باشید در کادر IP Adress  همانند سیستم سرور آی پی دهی نشده و عدد ۲ جایگزین شده! در سیستم های کلاینت به غیر از ای پی سرور دیگر ای پی ها تا بازه ۲۵۵ میتوانید جهت دیگر سیستم های کلاینت  قرار دهید. در قسمت Default gatway  شما باید ای پی سرور رو قرار بدید چون منبع اطلاعاتی و اصلی این بستر شبکه  ، سیستم سرور قرار گرفته شده و همچنین توجه داشته باشید DNS تمامی سیستم ها یکسان می باشد.

بالاخره به پایان آی پی دهی سیستم ها رسیدیم جهت اشتراک گذاری فایل میتوانید یک فولدر در سیستم سرور را به اشتراک بگذارید یا اینکه در هر سیستم کلاینتی فولدری را به اشتراک بگذارید.

طریقه اشتراک گذاری به شرح ذیل می باشد.

ابتدا برروی  پوشه مورد نظر کلیک راست کرده و Properties را میزنیم و به تب Sharing رفته و advance sharing را انتخاب و اولین تیکه share this folder را علامت میزنیم. و در همان  قسمت permissions را انتخاب و طبق تصویر گزینه ها را علامت گذاری می کنیم.

آی تی پورت - مدیر شبکه خود باشید

پس از تائید این مراحل پوشه مورد نظر به اشتراک گذاشته می شود. و جهت مشاهده این فولدر به قسمت Control Panel\Network and Internet\View Network Computers and Device و برروی اسم کامپیوتر مورد نظر کلیک کرده و فولدری را که به اشتراک گذاشتید را مشاهده می کنید.

تا اینجا توانسته ایم تنظیمات اصلی و اولیه مورد نیاز جهت اجرای یک شبکه کامپیوتری را ذکر کنیم و امیدوارم این اموزش تا به اینجا برای شما دوستان مفید بوده باشد.

نا گفته نماند در اجرای شبکه چندین نکته حائز اهمیت می باشد نظیر:

۱- در شبکه اسم های سیستم ها نبایستی با هم تطابق داشته باشن و میتوانید سیستم سرور را با نام SERVER و کلاینت ها را به ترتیب PC1 , PC2 و … نام گذاری کنید.

۲- درتمامی سیستم ها بایستی WorkGroup ها به صورت یکسانی باشند که جهت داشتن اطمینان خاطر به این موضوع می توانید به قسمت تغییر نام سیستم خود رفته و این موضوع را چک نمائید طبق عکس ذیل:

آی تی پورت - مدیر شبکه خود باشید

۳- اطمینان از فعال بودن اشتراک گذاری فایل و پرینتر در ویندوز سون. جهت این کار به Control Panel > Network and Internet > Network and Sharing Center رفته و سپس برروی گزینه Change advanced sharing settings کلیک کنید در قسمت پائین این پنجره که مربوط به سرویس به اشتراک گذاری می شود را بایستی فعال کنیم با انتخاب turn on file and printer…

نا گفته نماند در این بخش اگر خواسته باشید کاربران از تمامی سیستم ها به فایل های اشتراک گذاشته شده دسترسی داشته باشند بایستی گزینه password protected sharing رو هم به حالت خاموش در آورید.

۴- توصیه می شود فایروال سیستم را به حالت خاموش در آورید تا باعث ایجاد مشکل در ارتباط بین سیستمی نشود.

امیدوارم این اموزش مورد استفاده شما دوستان قرار گرفته باشد.

گفتگو ها
  الهام

  سلام

  مثل همیشه آموزش ها عالی

  ممنون آقا مرتضی

  منتظر آموزش های بعدی شما هستم

  علی

  با سلام وسپاس

  ببخشید قبلا یک پوشه روی شبکه بود مشترک بود و همه کلاینت ها می تونستند ازش استفاده کنند ولی نمی دونم چیکار شد حالا که کلاینت ها می خواهند اون پوشه را باز کنند با همچنین پیغامی مواجه میشوند«Access is denied» وپوشه بار نمیشه

  هر پوشه دیگه هم که میخواهم شر کنم نمیشه موارد گفته شده در مقاله را هم رعایت کردم.اگه جواب بدید ممنون میشوم.

   مرتضی اعلم الهدی

   با سلام

   جناب از لحاظ خاموش بودن فایروال روتر و همچنین ویندوز خود اطمینان داشته باشید . همچنین خدمتتون عرض کنم که در نوع دسترسی ها دقت لازم را انجام دهیدو برروی every one قرار دهید.

   مشکلی بود در خدمتتون هستم.

  علی

  سلام

  خیلی ممنون ومتشکر از پاسختان آقا مرتضی.

  ولی این مشکل برای ۴ ماه پیش بود الان کلا ویندوزسیستم ها را عوض کردم وپوشه را شرکردم الحمدالله مشکلی نداشت.به هرحال بازهم ممنون وسپاس

   مرتضی اعلم الهدی

   با سلام
   بنده واقعا عذرخواهی میکنم که با تاخیر به مشکلتون پاسخ دادم.
   امیدوارم در دیگر مشکلات شما سریعا پاسخگو باشم و بر طرف کنم.
   با ارزوی بهترینها

  siavash

  AGHA MORTEZA KARET 20E

  با سلام و ممنون ازآموزش ها علان یه سوال دارم :

  چطوری میتونم تو اشتراک گذاری فایل ها محدودیت تعیین کنم ؟ مثلا بگم که فلان سیستم با آیپی فلان فقط بتونه وصل بشه و به فایل ها اشتراک گذاری شده دسترسی پیدا کنه ؟

  شهاب

  با سلام

  ما یه سرور داریم که میخوایم هر کلاینتی وظیفه خواستی داشته باشه

  یکی اضافه کنه مطلبی رو

  یکی فقط بخونه

  یکی نبینه

  یکی فقط ببینه

  این رو باید چکار کنم؟؟؟

   مرتضی اعلم الهدی

   با سلام

   از طریق activedirectory میتوان سطح دسترسی و … را برای هر کاربر تعریف کرد

  حسین

  بسیار عالی و کامل

  با تشکر فراوان