آموزشسیستم عاملویندوز

چگونه در ویندوز ۱۰ اسکرین شات بگیریم

اسکرین شات ویندوز

اسکرین شات، تصویری از کاربری موارد قابل مشاهده داخل مانیتور، گوشی موبایل و هرگونه دستگاهی که دارای خروجی تصویری باشد می‌گیرد. امروز ما می‌خواهیم در سلسه مطالب آموزش ویندوز به شما نشان دهیم چگونه این کار را در ویندوز انجام دهید.

همه سیستم‌عامل‌ها گزینه‌های مختلفی برای گرفتن اسکرین شات دارند. ابزارهای خارجی زیادی هم برای گرفتن اسکرین شات ویندوز است. اما اگر نیاز شما آنقدر پیچیده نیست، مجبور به نصب ابزارهای شخص سوم خارجی برای این کار نیستید. در اینجا ما به شما نشان خواهیم داد چگونه در ویندوز ۱۰ اسکرین‌شات بگیرید.

روش ۱ – پرینت صفحه (PrtScn)

شما می‌توانید از روش پرینت صفحه برای گرفتن اسکرین‌شات و ذخیره آن بصورت یک فایل، گرفتن اسکرین شات ویندوز بدون ذخیره بصورت فایل و گرفتن اسکرین شات تنها از یک پنجره (بجای کل صفحه) استفاده کنید. دکمه پرینت صفحه ممکن با عناوین “PrtScn”، “PrntScrn”، “PrintScr” و یا مشابه آن برروی کیبرد مشخص شده باشد. در بیشتر کیبردها، این دکمه معمولا بین F12 و Scroll lock پیدا می‌شود. در کیبرد لپتاپ‌ها، ممکن است مجبور باشید تا دکمه “Function” را برای دسترسی به پرینت صفحه فشار دهید. شما هیچگونه پنچره تاییدی برای گرفتن اسکرین‌شات نخواهید دید.

اسکرین شات ویندوز

برای گرفتن اسکرین شات ویندوز ۷ بعد از زدن همزمان دکمه های لوگو و PrintScr باید نرم افزاری مانند paint را باز کرده و سپس دکمه paste (در نوار ابزار بالایی) را بزنید و در نهایت آن را ذخیره نمایید.

برای گرفتن اسکرین‌شات و ذخیره آن بصورت فایل

کلید لوگوی ویندوز و PrtScn را با هم فشار دهید. اگر از تبلت استفاده می‌کنید، کلید لوگوی ویندوز و دکمه کم‌کردن صدا را با هم فشار دهید. وقتی اسکرین‌شات گرفته شده، کپی می‌شود و در فولدر اسکرین شات (در Users/User Name/Pictures) ذخیره می‌شود، صفحه نمایش تار خواهد شد. اگر فولدر اسکرین‌شات وجود نداشته باشد، ویندوز به طور خودکار این فولدر را می‌سازد. اسکرین‌شات بطور خودکار به صورت “Screenshot (Number).png” نامگذاری خواهد شد که شماره هم توسط شمارنده خود سیستم اسکرین شات تعیین می‌شود. هر اسکرین شاتی که می‌گیرد این شماره یک واحد افزایش پیدا می‌کند.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز

اسکرین شات

شما تنها زمانی صفحه را تار خواهید دید که گزینه “Animate windows when minimizing and maximizing” در تنظیمات جلوه‌های بصری (در System > Advanced system settings > Click the Advanced tab > Click Settings under Performance section) روشن شده باشد.

توجه: در بعضی لپتاپ‌ها و دستگاه‌های ممکن است شما نیاز به فشار دادن کلید لوگوی ویندوز و Ctrl و PrtScn یا کلید لوگوی ویندوز و Fn و PrtScn داشته باشید. لطفا برای اطمینان کتابچه راهنمای لپتاپ یا دیگر دستگاه خود را بررسی کنید.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز

اسکرین شات در ویندوز

برای گرفتن اسکرین‌شات از صفحه بدون ذخیره‌سازی

کلید PrtScn را فشار دهید. کپی اسکرین‌شات صفحه شما هم‌اکنون در کلیپ بورد کپی شده است، می‌توانید آن را هرجا می‌خواهید Paste کنید. ابعاد اسکرین‌شات دقیقا هم‌اندازه رزولوشن صفحه نمایش شما خواهد بود.

توجه: در بعضی لپتاپ‌ها و دیگر دستگاه‌ها، ممکن است نیاز به فشار دادن Ctrl و PrtScn یا Fn و PrtSCn داشته باشید. لطفا برای اطمینان کتابچه راهنمای لپتاپ یا دیگر دستگاه خود را بررسی کنید.

برای گرفتن اسکرین‌شات تنها از یک پنجره

برروی نوار عنوان پنجره کلیک کنید تا این پنجره به عنوان پنجره فعال در صفحه انتخاب شود. کلید‌های Alt و PrtScn را فشار دهید. یک کپی از اسکرین‌شات گرفته شده از پنجره فعال صفحه‌تان در کلیپ بورد ذخیره می‌شود و می‌توانید آن را هرکجا که می‌خواهید Paste کنید. توجه: در بعضی لپتاپ‌ها و دیگر دستگاه‌ها، ممکن است نیاز به فشار دادن Alt و Fn و PrtScn داشته باشید. لطفا برای اطمینان کتابچه راهنمای لپتاپ یا دیگر دستگاه خود را بررسی کنید.

روش ۲ – استفاده از Snipping Tool

Snipping tool برای مدت طولانی است که قسمتی از ویندوز می‌باشد. این ابزار به ویندوز ویست اضافه شد و از آن زمان ویژگی‌های جدید بهش اضافه نشد، جدا از چند رفع اشکال. Snipping tool می‌تواند از یک پنجره باز، یک منطقه مستطیلی، یک منطقه آزاد فرم و کل صفحه اسکرین‌شات بگیرد. اسنیپ‌ها بعد می‌توانند با استفاده از موس و قلم‌های رنگی تغییر داده شوند، به عناون یک عکس ذخیره شوند، به عنوان یک فایل MHTML ذخیره شوند یا حتی به عنوان ایمیل فرستاده شوند.

البته Snipping tool یک محدودیت هم دارد، این ابزار نمی‎تواند از مواردی که شمال حرکات موس می‌شوند عکس بگیرد. برای گرفتن تصویر از عملیات‌هایی که شامل حرکات موس هستند مانند منوی های پاپ‌آپ و تولتیپ‌ها که فرآیندی خسته‌کننده و ملال‌آور است، باید:

 • کل صفحه را با کلید PrtScn روی کیبرد بگیرید.
 • تصویر گرفته شده را در یک ویرایشگر عکس بارگزاری کنید و قسمتی را که می‌خواهید Clip out کنید.
 • آن را در فایلی ذخیره کنید.

با گزینه جدید “Delay” در ویندوز ۱۰، شما می‌توانید از منوهای پاپ‌آپ و تولتیپ‌ها اسکرین‌شات بگیرید. اپ Snipping Tool را باز کنید و برروی گزینه Delay کلیک کنید. از لیست کشویی، برروی شماره‌ مربوط برای تعیین مقدار ثانیه‌های تاخیر، کلیک کنید (از ۰ تا ۵ ثانیه).

گرفتن اسکرین شات در ویندوز

اسکرین شات در ویندوز

حالا با کلیک کردن برروی فلش کنار “New” نوع اسنیپی را که می‌خواهید بسازید انتخاب کنید. شما می‌توانید یکی از چهار نوع اسنیپ را انتخاب کنید: فرم آزاد، مستطیلی، پنجره و کل صفحه.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز

اسکرین شات در ویندوز

برخلاف اسنیپ‌های رایج، صفحه نمایش فورا محو نخواهد شد. به جای آن، شما بین ۱ تا ۵ ثانیه دارید، بسته به مقداری که خود انتخاب کرده‌اید، تا اسکرین‌شات‌های خود را تنطیم کنید. حالا آن منوی پاپ‌آپ یا تولتیپی را که می‌خواهید باز کنید. هنگامی که زمان تاخیر تمام شود، صفحه نمایش فریز و محو می‌شود، و می‌توانید اسنیپ خود را بگیرید. اگر شما پنجره یا کل صفحه را انتخاب کنید، تصویر بعد از فریز شدن صفحه بطور خودکار گرفته خواهد شد.

روش ۳ – با Game bar در ویندوز ۱۰ اسکرین‌شات بگیرید

ویندوز ۱۰ قابلیتی بنام game DVR برای ظبط فیلم گیم‌پلی یا گرفتن اسکرین شات از بازی‌های کامپیوتر شخصی دارد. Game bar تصاویر را در فرمت PNG تولید و در “C:\Users[your username]\Videos\Captures” ذخیره می‌کند. قبل از استفاده از Game bar اپ ایکس باکس را باز کرده و تنظیمات را برای ویژگی Game DVR پیکربندی کنید. وضعیت را به “Take screenshots using Game DVR” تغییر دهید و میانبرهای پیشفرض کیبرد را با کلیدهای انتخاب خودتان جایگزین کنید.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز

اسکرین شات در ویندوز

در حالی که شما یک بازی باز یا پنجره اپ فعال دارید، کلید لوگوی ویندوز و G را فشار دهید و برروی جعبه “Yes, this is a game” بزنید، اگر درخواست شد. حالا برای گرفتن اسکرین شات آیکون دوربین یا “Win+Alt+PrtScn” را بزنید. توجه: میانبر کیبرد تنها زمانی کار خواهد کرد که شما جعبه “Yes, this is a game” را برای یک بازی خاص تایید کرده باشید. شما هشداری خواهید دید که می‌گوید اسکرین‌شات شما ذخیره شده است. اگر برروی هشدار کلیک کنید، در آدرس “Xbox app > Game DVR > On this PC” باز خواهد شد و می‌توانید ن را ببینید.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز

اسکرین شات در ویندوز

در واقع راه‌های زیادی برای گرفتن اسکرین شات وجود دارد، اما اگر شما می‌خواهید درگیر نصب و کار با ابزارهای سوم شخص نشوید، می‌توانید از راه‌هایی که ما به شما معرفی کردیم استفاده کنید. آیا توانستید مشکل خود را حل کنید؟ اگر هنوز اقدام به نصب ویندوز ۱۰ نکرده باشید می توانید از آموزش کلین اینستال ویندوز ۱۰ و یا آموزش اینستال ویندوز ۱۰ استفاده کنید. نظرتان را راجع به این مطلب با آی‌تی پورت در میان بگذارید.

گفتگو ها
  علی

  فقط میگم عالی

  علی

  ایول فوق العاده بود

  سلام

  عالی بود سپاسگزاریم

  بسیار عالی بود ، ممنون بابت به اشتراک گذاری

  مریم

  خدایش عالی بود خیلی سعی کردم اما روش های شما عالی بود و زود ج گرفتم مرسی

  ممنون از مطالب مفیدتون

  a;i

  سلام ببخشید من لپ تاپ ام lenovo هست هرچی PrtSc رو میزنم هیچ اتفاقی نمیافته لطفا کمک کنید

  ناشناس

  سلام خدا خیرت بده انشاءالله یک شاستی بلند بخری

  ممنون از مطلب مفیدتون

  سارا

  سلام خدا خیرتون بده چند وقت بود دنبال اینا می گشتم ممنونم

  من میخوام داخل بازی عکس بگیرم ولی وقتی دکمه ویندوز با PrtSc رو میگیرم صفحه سفید اسکرین شات میگیره باید چی کار کنم؟؟؟

  با سلام

  ممنون از آموزش خوب تون ! خیلی وقت بود دنبال گرفتن شات های باکیفیت بودم.

  سپهر

  مرسی D:

  وحید

  یاشیاسز…

  نیلوفر

  عاااااااااااااالی بود مرسی

  محمد

  ممنون .خیلی کامل و عالی بود.خیلی فوری و آسان یاد گرفتم و کارم راه افتاد.بازم تشکر از راهنمایی کاملتون

  جوان رایانه

  در ویندوز ۱۰ راحتترین روش برای گرفتن اسکرین شات ، استفاده از دکمه ترکیبی win+prtscrn می باشد گه فایل سیو شده در قسمت C:\Users\javan rayaneh\Pictures\Screenshots ذخیره میشود

  elina

  عالی فقط چه جوری فیلم اسکیرین شات بگیریم؟؟؟!!

  afsoon

  عاااااااااااااااااااالی بودوممنونننننننننننننننننننن

  عالی بود دمتون گرم راستی توی لپ تاپ asus ci5 با دکمه ی ویندوزو fn و prt sc sysrq عکس میکیره

  ناشناس

  متشکرم بسیار عالی بود

  سپیده

  من دکمه پرینتو پیدا نمی کنم کجاست؟

  ننه

  عالی بود

  روزگار تلخ

  سلام من اصلا لپ تاپ ندارم باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  ناشناس

  ممنون

  سایت شما جز بهترین و کامل ترین سایت هاست . موفق باشید.

  از سایت خوبتون ممنونم. امیدوارم موفق باشین

  زهرا

  مشکل اینترنت در ویندوز ۱۰ دارم
  سر وصل نشدن وای فای و گاهی مشکل no internet
  لطفا راهنمایی کنید

   برای رفع مشکل اینترنت در ویندوز ۱۰ این راه حل ها هست
   یکی از مشکلاتش سر بیلد ۱۴۳۹۳٫۴۷۹ هست که راه حل این هست
   با فشردن هم زمان دو کلید Win + R و نگه داشتن آن، و سپس تایپ کردن عبارت “cmd.exe” و پس از آن فشردن کلید اینتر CMD را باز کنید. هنگامی که CMD باز شد، دستورات زیر را یکی پس از دیگری اجرا کنید:
   netsh winsock reset catalog
   netsh int ipv4 reset reset.log

   مشکل آداپتور شبکه
   در کادر جستجو عبارت Device Manager را تایپ کنید.
   Network adapters راه انتخاب کنید.
   روی آداپتور شبکه راست کلیک کرده و سپس Update Driver Software>> Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید.
   بعد از این که درایور به‎روز رسانی شده شما نصب شد یک بار کامپیوتر را ری‎استارت کنید.
   اگر این راه حل جواب نداد
   در کادر جستجو عبارت Device Manager را تایپ کرده و آن را انتخاب کنید.
   Network adapters راه انتخاب و بعد نام آداپتور شبکه خود را انتخاب کنید.
   روی نام آداپتور شبکه راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
   سپس Driver و بعد Roll back driver را انتخاب کنید. حالا مراحل نمایش داده شد را دنبال کرده و فرآیند کار را تکمیل کنید.
   بعد از نصب درایور کامپیوتر خود را ریستارت کنید

   اگر مشکل هنوز حل نشد فایروال یا آنتی ویروس را غیرفعال کنید
   راه حل دیگر هم پاک کردن درایور آداپتور شبکه و نصب مجدد آن یا Network reset هست که برای این کار باید
   Start>> Settings>> Network & Internet>> Status>> Network reset را انتخاب کنید.
   Reset now را انتخاب و بعد روی Yes کلیک کنید تا فرآیند انجام کار تایید شود. مدتی صبر کنید تا کامپیوتر ری‎استارت شود

  حسین ایزدی

  سلام
  لطفا یکی به من راهنمایی کنه
  من مشکل آپدیت ویندوز ۱۰ دارم این آپدیت خودکار ویندوز ۱۰ اعصاب نزاشته برامون یک بار مشکل آپدیت نشدن ویندوز ۱۰دارم این حل میشه باز مشکل نصب نشدن آپدیت ویندوز ۱۰ اعصاب نمیزاره
  لطفا راهنمایی کنید

  سلام
  ممنونم اموزش عالی و کاربردی من بسیار استفاده نمودم
  با تشکر

  رضا

  خیلی عالی بود ممنون

  سلام.وبسایت جامعی دارید.واقعا ممنونم

  ریحانه

  دمت گرم عالی بود

  christian

  سلام واقعا اطلاعات مفیدی داشتین مرسی

  باشما

  واااااااااااااااااااااااااااااااو عاااااااااااالیه خلیی خیلی ممنونم

  nameless

  خدا خیرتون بده ..عالی بوود

  فوقققققق العاده بود
  ممنون ازتون

  سلام
  مطالب خوبی بود
  از شما متشکرم

  وحید

  بعضی موسسات کنکور برنامه های دارن که اجازه نمیدن از صفحه برنامه و محتویات اموزشی داخلش اسکرین شات یا فیلم ضبط کرد! و اسکرین بصورت سیاه گرفته میشه…
  برنامه ای سراغ دارید که بتونه از امنیتشون بگذره و اسکرین شات گرفت؟
  سپاس

  ممنونم از آموزش بسیار خوبتون

  صادق افشاری

  سلام ممنون از مقاله مفید – این مقاله مورد نیاز بود.

  سعید

  تشکر فراوان

  زهرا

  سلام من تبلت مبتنی برویندوز ده خریدم. ممنون میشم راهنمایی کنید وقتی کیبورد سخت افزاری ندارم به چه طریقی اسکرین شات بگیرم؟

  رضا

  عالی بود

  سادات

  مررررسیییییی بسیار عااالیییی بووودددد

  ممنون از مطلب خوبتون

  تشکر از سایت خوبتون.موفق باشید

  nazi

  من ویندوز ۱۰ هست لبتابم ولی نفهمیدم چجوری اسکرین بگیرم”

   فقط کافیه کلید Prt sc رو همزمان با دکمه لوگو (سمت چپ اسپس) فشار بدید
   تصویر در مسیر C:\Users\…..\Pictures\Screenshots ذخیره میشه

  محمد

  عالی .. مرسی .. خیلی از سایت ها روش اسکرین با کلید PRT SC رو میگن .. برا خودشون روش میدونن …ن حوصله و ن اهل کامنت هسم ولی نتونسم بگذرم .. مرسی از سایت خوبتون

  borhan

  بهتر ین راه استفاده اس win + alt + prt sc هست

  zahra

  سلام
  خیلی خیلی عالی بود،مرسی خیلی.مشکلم حل شد.تشکر از شما و سایت خوبتون

  سجاد

  سپاس

  Habib

  سلام عالی بود

  maryam

  سلام دکمه prtscrمن همیشه فعال بود یهو غیر فعال شد بلدم راهای دیگه ای ک شات بگیره ولی چجوری فعالش کنم؟

  خیلی مرسی:)

  شیرینگ

  این نکات برای من که خیلی کاربرد داشت
  ممنون ازتون

  ارش

  عالی بود

  ناشناس

  منم ویندوز ۱۰ دارم ولی prtsc کار نمی کند .لطفا راهنمایی کنید مرسی

  shahin

  سلام میخواستم بدونم راهکاری هست برای اینکه همزمان با اسکرین شات گرفتن ، روی عکس مطلبی رو تایپ کنیم؟
  ممنون