سیستم عاملمکینتاش

متال چیست و چرا برای کاربران مک مهم است؟

متال

چندی قبل در همین سال جاری میلادی، اپل یک خبر مهم داد: موتور گرافیکی اپل یعنی متال از زمان انتشار ال‌کاپیتان، در مک هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قبلا در مورد موتور گرافیکی متال چیزی نشنیده‌اید شاید نتوانسته‌اید به عمق اهمیت این خبر پی برده باشید. برای همین می‌خواهم شما را با متال آشنا کنم و بگویم چه چیزی آن را از دیگر تکنولوژی‌های گرافیکی متمایز می‌سازد، و اینکه چرا حضورش در نسخه جدید سیستم عامل OS X برای کاربران مک خبری خوشحال کننده است.

متال چیست؟

متال

متال یک رابط برنامه نویسی نرم‌افزار یا همان API گرافیکی است. در زبان ساده، این یعنی یک دسته از دستورها و ابزارها که به توسعه دهندگان بازی‌ساز اجازه می‌دهد به قدرت پردازش گرافیکی یک دیوایس دسترسی پیدا کنند؛ قدرتی که در واحد پردازش گرافیکی دیوایس یا همان GPU نهفته است. برقراری ارتباط با سخت‌افزار کامپیوتر یا دیگر بخش‌های نرم‌افزار خیلی مشکل است و این APIها هستند که این برقراری ارتباط را بسیار ساده‌تر می‌کنند و به توسعه دهندگان اختیار بیشتری می‌دهند تا بتوانند خودشان کنترل کنند که نرم‌افزارشان چطور با بخش‌های مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ارتباط پیدا کند.

قبل از متال، OpenGL یکی از متداول‌ترین APIهای گرافیکی بود. و با اینکه خوب جواب می‌داد، ولی به قدرت محاسباتی زیادی نیاز داشت تا درست کار کند، که این یعنی هم CPU و هم GPUی یک کامپیوتر باید در هنگام اجرای بازی‌ها خیلی بیشتر و سخت‌تر کار می‌کردند. با متال، اپل یک API ساخته که فشار خیلی کمتری روی CPU می‌آورد. این تصویری است که خود اپل در هنگام معرفی اپل نشان داد. با نگاه کردن به این تصویر بهتر متوجه نکته اصلی می‌شوید.

متال

متال به همان چیپ گرافیکی یکسان اجازه می‌دهد قدرت پردازش سریع‌تری از خودش نشان دهد – همان‌طور که خود اپل گفته، با متال سرعت پردازش یک چیپ گرافیکی ده برابر می‌شود. چنین افزایش سرعت چشم‌گیری با کارآمدتر کردن کدهای اصلی و ارتباط بین اپ، CPU و GPU ممکن شده است.

اما چرا نام متال برای این API انتخاب شده؟ همان‌طور که در تصویر بالا می‌توانید ببینید، اپ یا همان بازی با وجود متال به خود چیپ خیلی نزدیک‌تر است. در زبان توسعه دهندگان می‌توان گفت اپ”نزدیک‌تر به فلز چیپ” است. بنابراین متال (فلز) اسم مناسبی به نظر می‌رسد.

متال چطور گرافیک آیفون را متحول کرد؟

بنابراین متال به دیوایس‌ها اجازه می‌دهد که گرافیک سریع‌تری داشته باشند، اما چرا این موضوع هیجان انگیز است؟ به طور خلاصه، متال CPU را آزاد می‌گذارد تا کارهایی را انجام دهد که قبلا نمی‌توانست، چون قبلا CPU مشغول راهنمایی کردن GPU بود. ولی حالا با متال بخش اعظمی از کار به شکل کارآمدتری صورت می‌پذیرد و همین به CPU اجازه می‌دهد که آزادتر باشد تا روی کارهایی غیر از راهنمایی کردن GPU تمرکز داشته باشد. شاید بپرسید این کارهای دیگری که CPU از این پس می‌تواند روی آنها تمرکز کند شامل چه مواردی می‌شوند؟ در پاسخ باید گفت موتورهای فیزیکی، پردازش صوتی، هوش مصنوعی و هر محاسبه دشوار دیگری که در بازی‌های ویدیویی به کار برده می‌شوند تا شما هیجان و تفریح را تجربه کنید.

مقاله مرتبط: با فناوری نوآورانه ۳D Touch آشنا شوید

وقتی متال برای اولین بار معرفی شد، فقط برای چیپ A7 در آیفون و آیپد در دسترس بود. در زمان معرفی، بازی Vainglory روی iOS به عنوان اولین بازی‌ای که از متال نیرو می‌گیرد به نمایش گذاشته شد. خودتان ببینید:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، متال واقعا روی گرافیک تاثیر دارد. اگر می‌خواهید بازی‌های بیشتری را ببینید که از متال نیرو می‌گیرند، می‌توانید Shadowmatic، Space Marshals و Modern Combat 5 را هم تجربه کنید. بازی‌های زیادی تا امروز مبتنی بر API متال طراحی شده‌اند و دلیل این استقبال بازی‌سازها هم کاملا مشهود است: گرافیک بهتر و در عین حال مصرف نیروی کمتر. دیگر چه از این بهتر؟

پیشرفت در OS X

در سال جاری میلادی، اپل یک خبر بزرگ در مورد متال داد: ال‌کاپیتان از متال پشتیبانی می‌کند. شاید خیلی به این موضوع توجه نکرده باشید، ولی این خبر مهم روی مک شما تاثیر بزرگی گذاشته، مخصوصا اگر از آن دسته از کاربران مک باشید که از نرم‌افزارهای گرافیکی استفاده می‌کنید.

اپ‌هایی که شدیدا متکی به GPU هستند، مثل ادوبی Photoshop یا Lightroom، بعد از سوییچ کردن به متال پیشرفت زیادی کرده‌اند. Autodesk، سازنده نرم‌افزار معروف CAD، و The Foundry، سازنده چندین نرم‌افزار خلاقانه محبوب هم حالا از متال در نرم‌افزارهای خود استفاده می‌کنند تا سرعت اپ‌های خود در OS X را افزایش دهند. علاوه بر بهبود عملکرد، به کار بردن متال می‌تواند همچنین به افزایش قابل توجه طول عمر باتری نیز منجر شود، مخصوصا اگر از این نوع اپ‌ها به ندرت استفاده می‌کنید.

مسلما، اپل از متال برای بالا بردن سرعت گرافیک‌های خودش هم کمک می‌گیرد – متال همین حالا هم در Core Graphics و Core Animations مورد استفاده قرار گرفته، به این معنی که گرافیک سیستم و انیمیشن‌ها نیروی کمتری از CPUی دیوایس را می‌گیرند، حتی اگر شما از اپ‌های گرافیکی استفاده نکنید. کارهایی مثل اسکیل کردن، تغییر اندازه پنجره‌ها و انیمیشن‌های Mission Control و دیگر ویژگی‌های OS X حالا خیلی روان‌تر و کاراتر انجام می‌شوند، خصوصا روی صفحه نمایش‌های رتینا. اپ‌های خلاقانه اپل مثل Final Cut Pro و Photos هم از متال سود می‌برند.

با این حال، بازی‌های مک جایی است که متال واقعا می‌درخشد. کامپیوترهای مک اصولا به عنوان یک دستگاه بازی طراحی نشده‌اند، ولی متال می‌تواند موقعیت‌های جدید و فراوانی را در این زمینه فراهم کند.

از آنجایی که با متال دیگر مک‌ها لازم نیست برای پردازش سه بعدی به سختی قبل کار کند، خیلی از صاحبان مک‌ها حالا می‌توانند بازی‌هایی را روی کامپیوتر خود تجربه کنند که پیش از این نمی‌توانستند. مک‌بوک‌ها قدرت پردازش گرافیکی زیادی ندارند، و خیلی از آی‌مک‌ها هم از این نظر چندان قدرتمند نیستند – اما وقتی سرعت پردازش گرافیکی ده برابر سریع‌تر شود، کامپیوترهای اپل می‌توانند در این زمینه خیلی تواناتر شوند. این در واقع می‌تواند نوع نگرش ما به مک‌ها را دچار تغییر بزرگی کند.

متال

حتی اگر متال نتواند نظر عمومی در مورد مک را عوض کند، هیچ شکی نیست که می‌تواند مک را در عرصه بازی‌های ویدیویی وارد فاز جدیدی کند. بازی‌های خوب زیادی برای مک وجود دارند، از شوترهای دید اول شخص گرفته تا بازی‌های نقش آفرینی. ولی بسیاری از صاحبان مک‌ها نمی‌توانند این بازی‌ها را تجربه کنند چون این بازی‌ها به نیروی زیادی احتیاج دارند. وقتی توسعه دهندگان این بازی‌ها دوباره بازی‌های خودشان را با متال بازسازی کنند، این روند می‌تواند عوض شود. حتی ممکن است شاهد بازی‌های انحصاری بیشتری برای مک باشیم.

چند سال آینده می‌تواند برای گیمرهای مک دوران جالبی باشد. نه فقط برای آنهایی که مک‌های جدید دارند، بلکه برای همه‌شان. گرچه اپل هنوز لیستی رسمی از مک‌هایی که از متال پشتیبانی می‌کنند منتشر نکرده است، ولی شواهد حاکی از آن است که تمام مک‌هایی که از اواسط سال ۲۰۱۲ به بعد ساخته شده‌اند می‌توانند به این API مجهز شوند.

آینده اینجاست

متال یک پیشرفت بزرگ در فناوری گرافیک است، و این پیشرفت بدون حتی یک تغییر سخت‌افزاری شکل گرفته. مک‌هایی که ال‌کاپیتان را اجرا می‌کنند باید سریع‌تر، نرم‌تر و در مصرف نیرو بسیار کارآمدتر از قبل باشند، مخصوصا وقتی اپ‌ها و بازی‌هایی با گرافیک سنگین را اجرا می‌کنند. مک شما به همین سادگی قدرتمندتر شد. حالش را ببرید.

گفتگو ها

  الآن یعنی قراره با این متال دیگه شاهد بازی های باکیفیت از اپل در مک باشیم؟

  سلام

  عالی بود سپاسگزاریم

  خیلی عالی بود

  از این سیستم برای نسل های جدید ایفون هم استفاده شده؟

  من از اطلاعات اموزندتون خیلی استفاده میکنم ممنون از شما

  مطالب خیلی خوبی دارید مرسی از شما

  سلام ممنونم بابت آموزش عالی و مفیدتون
  با تشکر موفق باشید