گرافیکینرم افزار

مدرسه فتوشاپ -آموزش مقدماتی تا پیشرفته – جلسه دوم

مجله اینترنتی آی تی پورت

با عرض سلام؛ خدمت دوستان رسیدم با دومین آموزش از مدرسه ی فتوشاپ .در جلسه اول این سری آموزی نحوه ایجاد یک فایل جدید در فتوشاپ و یکسری جزییات کار رو بررسی کردیم. امروز میخوام بهتون نحوه وارد کردن و خروجی گرفتن از فتوشاپ به اضافه شیوه لایه ای بودن فتوشاپ رو بهتون یاد بدم . خب بریم سر آموزشمون :

منظور از خاصیت لایه ای بودن فتوشاپ چیست ؟

لایه ها مثل تلغ های بیرنگی هستن که به ما اجازه ی نقاشی کشیدن روی خودشون رو میدن و خیلی راحت میتونیم این لایه هارو مثل پازل زیر و روی هم بچینیم .

خب من با یه مثال ساده این رو بهتون توضیح میدم . فرض بر اینکه داریم از نرم افزار Paint (نقاشی ) ویندوز استفاده میکنیم و تونستیم ابر و خورشید رو باهاش بکشیم . (برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگتر، لینک تصاویر را در تب جدید باز کنید.)

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

ما بعد از اینکه نقاشیمون رو کشیدیم تازه یادمون میاد که چرا خورشید رو پشت ابر ننداختیم ، اینطوری کارمون طبیعی تر میشد بر فرض مثال :دی و باید دوباره نقاشی رو از اول بکشید و به ترتیب . مثلا اول خورشید رو بکشیم ، بعد ابر رو وبعد بقیه اشیا و موجودات رو . اما اگه همین رو توی فتوشاپ میکشیدیم خیلی راحت میتونستیم خورشید رو توسط لایه های ایجاد کرده پشت ابر بندازیم .

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

اگه به قسمت سمت راست تصویر بالا و خود ابر و خورشید نگاه کنید متوجه خاصیت لایه ای بودن فتوشاپ میشید که ابر سمت راست روی خورشید وجود داره و خورشید هم روی ابر سمت چپ .

حالا من اگه لایه ی خورشید رو ( سمت راست تصویر ) به آخرین لایه بیارم تصویر زیر درست میشه :

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

دیدید که خورشید به پشت ابر ها رفت به همی سادگی و حرکت دادن لایه ها  . امیدوارم مفهوم لایه ای بودن فتوشاپ رو یاد گرفته باشید .

وارد کردن تصاویر در فتوشاپ :

برای وارد کردن تصاویر و یا فایل های  PSD(فرمت اصلی ذخیره سازی فتوشاپ)  از منوی File گزینه Open  رو انتخاب کنید و یا با دکمه های Ctrl+O فایل مورد نظرتون رو وارد فتوشاپ کنید .

آی تی پورت -آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

در این پنجره هم میتونید فایل مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید و با کلیک کردن روی دکمه open تصویر مورد نظرتون رو توی فتوشاپ ببینید .

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

یک راه سریع تر و راحت تر که خودم همیشه ازش استفاده میکنم درگ کردن هست ( کشیدن آیکون فایل توی فتوشاپ ) که همون کار open رو انجام میده

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

استفاده از Recent ( فایل های قبلی که در فتوشاپ وارد شده اند ) . شما با انتخاب گزینه Open Recent میتونید لیست فایل های قبلی که وارد فتوشاپ شده اند رو ببینید و اون هارو سریع تر وارد فتوشاپ کنید . در صورتی که دوست ندارید کسی فایل های شما رو ببینه با کلیک کردن روی Clear Recent file list میتونید این لیست رو پاک کنید .

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

وارد کردن یک تصویر بر روی تصویر دیگر :

بر فرض مثال شما یک تصویر رو وارد فتوشاپ کردید و میخواید یه تصویر دیگه رو هم روی تصویر قبلی قرار بدید برای اینکار از منوی File گزینه ی Place رو انتخاب میکنیم .

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

و پس از انتخاب کردن این گزینه با کادر زیر رو بروی میشیم که باید تصویری رو که میخوایم روی تصویری که از قبل باز کردیم قرار داده بشه انتخاب کنیم .

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

با کلیک بر روی Place تصویر انتخاب شده رو روی تصویر قبلی قرار میدید.

برای مثال من وقتی روی Place کلیک کنم ، تصویر قرمز ، روی تصویر قبلی که وارد کردم قرار داده میشه مانند تصویر زیر :

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

که البته با زدن اینتر اون ضربدر روی تصویر قرمز که برای تغییر سایز هست برداشته میشه ، مثل تصویر زیر

آی تی پورت -آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

خروجی گرفتن یا ذخیره کردن از فتوشاپ :

بعد از ایجاد و تغییرات روی فایل از گزینه ی File ، گزینه ی Save رو انتخاب میکنیم .

آی تی پورت -آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

پس از انتخاب Save با این کادر مواجه میشیم :

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

۱ : این گزینه مکان ذخیره سازی فایل شمارو نشون میده .

۲ : این فیلد نام فایلی که میخواید ذخیره کنید رو نشون میده .

۳ : این منو کشویی فرمت ذخیره سازی رو بهتون نشون میده که فرمت هارو در ادامه همین درس بهتون توضیح میدم .

۴ : این گزینه برای لایه هاست . یعنی برای مثال شما یک طرحی رو بر روی فتوشاپ ایجاد میکنید و میخواید فایل PSD رو به یه شخصی بدید و دوست ندارید این فایل قابل تغییر دادن باشه این تیک رو بر میدارید و فایل رو ذخیره میکنید و فایل نهایی به صورت بسته شده در اختیار طرف مقابل قرار میگیره .

۵ : این گزینه هم برای ذخیره کردن نهاییه .

فرمت های ذخیره سازی ( ادامه توضیحات گزینه ۳ )

آی تی پورت -آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

PSD : این فرمت ، فرمت اصلی فتوشاپه و به عنوان لایه باز ذخیره میشه .

BMP : این فرمت استاندارد ویندوز هست و تو نرم افزار های گرافیکی مشابه قابل استفاده است و یک مشکلی در این فرمت هست اینه که حجم زیادی رو نسبت به کیفیت نسبتا پایینش اشغال میکنه .

Gif : این فرمت تو وب استفاده ی زیادی ازش میشه و مثل تصاویر PNG بدون پس زمینه هست و حجم کمی رو هم اشغال میکنه .

EPS : این فرمت قابل استفاده درمک و IBM است و فرمت وکتور هم هست . این فرمت رو میتونید وارد نرم افزار های وکتوری مثل illustrator بکنید و ازش به عنوان فایل لایه باز بهره ببرید .

JPEG , JPG : این فرمت معروف مخفف Jonit photographic experts grop است که بیشترین استفاده رو تو روزمره ما به خصوص وب داره که به راحتی تو فتوشاپ میشه ازش استاده کرد و حجم و کیفیتش رو تغییر داد و فرمت خوبی برای چاپ هست .

PDF : این فرمت هم که اکثراباهاش آشنا هستید ، فرمت کتاب الکترونیکی هست که میتونید فایلتون رو با این فرمت خروجی بگیرید .

Pixar : این فرمت برای نرم افزار های حرفه ای گرافیکی استفاده میشه .

Traga : این فرمت برای سیستم های دارنده کارت گرافیک truevision و نرم افزارهای گرافیکی تحت MS-DOS بکار می رود.

TIFF : این فرمت قابل فراخوانی در مک و ویندوز است و بیشترین استفاده رو برای چاپ داره چون هیچ مشکلی با فرمت CMYK که یک فرمت مخصوص چاپ هست رو نداره .

توضیحات قسمت تنظیمات ذخیره سازی فرمت های JPEG , PNG

ما بعد از انتخاب کردن فرمت دلخواهمون ، وقتی روی دکمه Save رو کلیک میکنیم با کادر زیر روبرو میشیم که هر فرمت دارای کادر و تنظیمات خودش هست .

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

فرمت JPEG , JPG

۱ – این گزینه برای موقعی هست که ما برای طرحمون از پس زمینه انتخاب نکردیم و یا به نوعی فایلمون دارای پس زمینه ترنسپرنت هست استفاده میشه که با پیکان روبروییش و گزینه های مختلفش میتونیم رنگ دلخواهمون رو به پس زمینه یا بکگراندمون اضافه کنیم .

۲ – این قسمت کیفیت تصویرمون رو مشخص میکنه که به صورت پیشفرض با منو کشویی روبروییش هم قایل تنظیم هست . بسته به شرایط این عدد میتونه متفاوت باشه که معمولا برای استفاده های معمولی از طرح در اینترنت عدد ۱۰-۱۱ میتونه گزینه ی خوبی باشه که البته این عدد قطعی نیست و بسته به سایز و رزولوشن طرح شما داره .

۳ – این قسمت شامل تنظیمات فرمت هست که استاندارد برای کار های ما جوابگوئه .

۴ – این قسمت هم در صورتی که تیک Previw خورده شده باشه برای شما قابل نمایشه که حجم تصویر شما رو نشون میده .

فرمت ذخیره سازی PNG

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

۱ – این قسمت شامل کیفیت و حجم تصاویر هست که گزینه اول که نسخه سریع ، تصاویر رو با حجم بالاتری ذخیره میکنه و گزینه دوم کُند هست که تصاویر رو با حجم قابل قبول و کمتری ( مناسب برای وب ) ذخیره میکنه .

۲ – این قسمت در وب به کار میره که یه شیوه ی خط به خط هست . یعنی اگه ما None رو انتخاب کنیم و تصاویر رو ذخیره کنیم ، وقتی تصاویر رو توی وب میخوایم ببینیم ، تصاویر ساده و به ترتیب از بالا برای ما لودینگ و بارگذاری میشن در صورتی وقتی ما گزینه ی دومی یا همون interlace رو انتخاب کنیم تصاویر به صورت خط به خط برای ما بارگذاری میشن و ما میتونیم قبل از بارگذاری کامل تصاویر اونا رو ببینیم ، مثل تصویر زیر که در حال بارگذاری هست .

آی تی پورت - آموزش مقدماتی تا پیشرفته فتوشاپ

امیدوارم این قسمت از آموزش هم برای شما راحت بوده باشه و راضی باشید . با آرزوی رهایی از آرزوها برای هممون  🙂

 

گفتگو ها
  امیری

  آموزش خیلی عالی بود و با اینکه من خودم فتوشاپ کار می کنم ولی در آموزش شما برخی نکات جدید رو که نمی دونستم یاد گرفتم مخصوصا فرمت های ذخیره سازی و Open Recent .

  ممنون از شما 🙂

   محمد امین علیجانپور - حاتم

   خواهش میکنم ، خیلی ممنون بابت نظر و مطالعتون 🙂

  مستر احمد

  سلام

  عالی بود

  نکته های ریز رو خیلی خوب توضیح میدی

   محمد امین علیجانپور - حاتم

   سلام . خیلی مچکرم بابت نظر و مطالعت داداش 🙂

  منم خودم فتوشاپیستم اما آموزش واقعا حوصله میخواد که شما خیلی با حوصله و ریز توضیح دادین

   محمد امین علیجانپور - حاتم

   درسته ، اما لذت بخشه . ممنون و مچکرم بابت نظرتون 🙂

  MOsi

  اموزشتون عالیه . اما یه جاهی رو اشتباه گفتین . گزینه ی place برای باز کردن فقط یه بکگراند یا تصویر دیگه در پروژه ی بازمون نیست . بلکه واسه باز کردن و وارد کردن پروژه هایی قدیمی و فایل هایی با فرمت های لایه ای در پروژه ی ماست تا بتونیم از لایه های اون استفاده کنیم . که این فایل ها رو در قالب یک لایه ی smart object ایجاد میکنه که یکی از بهترین امکانات فتوشابه . ایشاا.. به اون قسمتاشم برسیم . بازم ببخشید که تو آمزشتون دخالت کردم . البته قصدم دخالت نیست . 🙂

   محمد امین علیجانپور - حاتم

   سلام . خیلی ممنون بابت نظرت 🙂

   این دخالت نیست ، نقد و پیشهناده که به نظرم خیلی خوبه .

   راستش من خودم زیاد از Place استفاده نمیکنم و حرف شمام صحیحه .

   بازم ممنونم 🙂

    MOsi

    راستش چون من فتوشاب و وب سایت های مربوط به فتوشاپ رو دنبال میکنم واسه همین تقریبا زیاد در این مورد نظر میدم . گفتم یهو فک نکنین قصد دخالت در آموزش شما رو دارم . فقط میخوام با این کار بیشتر در مورد فتوشاپ اطلاعات جمع کنم . همین . بازم مرسی

   محمد امین علیجانپور - حاتم

   خیلی ممنون . لطف داری شما 🙂

  nima

  سلام خیلی سایت خوبی دارین آروز می کنم روز به روز مطلالب جدید تری رو ارائه کنید

  علی

  با عرض سلام و ادب سایت بسیار خوبی است واقعا خسته نباشید ممنون