کاربردینرم افزار

قبل از عضویت در واتس‌اپ باید این ۸ نکته را بدانید

واتس‌اپ

واتس‌اپ در حال حاضر محبوب‌ترین سرویس پیام رسان در جهان است. از سال ۲۰۰۹ که کارش را آغاز کرده تا امروز، به سرعت رشد کرده است و حالا هم بیش از هشتصد میلیون کاربر فعال دارد. اما، فقط به این خاطر که محبوب است دلیل نمی‌شود که شما هم بی چون و چرا به سراغش بروید و از آن استفاده کنید. این سرویس جنبه‌های منفی‌ای هم دارد که باید قبل از عضویت در آن، از این جنبه‌های منفی مطلع شوید. در ادامه می‌پردازیم به چند نکته نه چندان مثبت واتس‌اپ.

این شرکت اهمیتی به اطلاعات شما نمی‌دهد

واتس‌اپتابستان امسال، بنیاد مرز الکترونیک (EFF) گزارش سالانه خود تحت عنوان Who Has Your Back را منتشر کرد. هدف از این گزارش این است که بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری دنیا را بر اساس محافظت از اطلاعات کاربران رتبه بندی کند.

هر شرکت بر مبنای این پنج عامل امتیاز دریافت می‌کند:

 1. آیا این شرکت از بهترین راه‌کارها برای حفاظت اطلاعات استفاده می‌کند؟
 2. آیا این شرکت درخواست کشورها برای دسترسی به اطلاعات را با کاربران خود در میان می‌گذارد؟
 3. آیا این شرکت در مورد قوانین نگه‌داری اطلاعات به اندازه کافی با کاربران خود صادق هست؟
 4. آیا این شرکت درخواست کشورها برای حذف کردن محتوا را افشا می‌کند؟
 5. آیا این شرکت جلوی Backdoorهایی که به کشورها اجازه دسترسی به اطلاعات را می‌دهند را می‌گیرد؟

این اولین سال حضور واتس‌اپ در این گزارش بود و این شرکت یک سال وقت داشت تا برای گرفتن یک امتیاز خوب از EFF خود را آماده کند، ولی در نهایت امتیازی بسیار پایین‌تر از حد انتظار نسیب واتس‌اپ شد.

در یک بیانیه، EFF عنوان کرد که “واتس‌اپ هیچ کدام از بهترین راه‌کارها برای حفاظت اطلاعات را که ما در این گزارش مورد تحقیق و بررسی قرار داده‌ایم را به کار نبرده بوده.

هیچ جایی برای پنهان شدن وجود ندارد

واتس‌اپیکی از جالب‌ترین ویژگی‌هایی که واتس‌اپ در چند سال اخیر معرفی کرده همان دو تیک آبی رنگ است که البته برای حفظ حریم خصوصی چندان جالب به نظر نمی‌رسد. به محض اینکه یک پیام را باز کنید و بخوانید، کسی که آن پیام را برای شما فرستاده با دو تیک آبی می‌تواند متوجه شود که شما آن پیام را خوانده‌اید.

این یعنی اگر پیامی از کسی دریافت کنید که نمی‌خواهید به هر دلیلی جوابش را بدهید، هیچ راهی وجود ندارد که پنهان شوید چون آن شخص خیلی راحت متوجه می‌شود که شما او را مخصوصا نادیده گرفته‌اید.

بعلاوه، آخرین تاریخ و زمانی که از واتس‌اپ استفاده کرده‌اید نیز برای همگان قابل مشاهده است. بنابراین اگر هوشمندانه رفتار کنید و آن پیام را باز نکنید تا دو تیک آبی برای شخص ارسال کننده نمایان نشود، باز هم آن شخص می‌تواند بفهمد که شما اخیرا از واتس‌اپ استفاده کرده‌اید و با دیگران چت کرده‌اید ولی عمدا جواب او را نمی‌دهید.

از کلاینت وب واتس‌اپ با احتیاط استفاده کنید

واتس‌اپ

انتشار کلاینت وب واتس‌اپ یکی از خبرسازترین به روز رسانی‌های این سرویس در تاریخ شش ساله‌اش بود.

مقاله مرتبط: چطور در دسکتاپ یا لپ‌تاپ از واتس‌اپ استفاده کنید

با اینکه این کلاینت بسیار مفید است، ولی خطراتی هم به دنبال دارد. به عنوان مثال، مجرمان رایانه‌ای اخیرا شروع به توزیع لینک‌های دانلود آلوده‌ای کرده‌اند که شکل و شمایل واقعی کلاینت واتس‌اپ را دارند. شما وقتی روی این لینک‌ها کلیک می‌کنید به جایی شبیه کلاینت وب واتس‌اپ هدایت می‌شوید، ولی در عین حال بدافزارهای خطرناکی هم روی دیوایس شما نصب می‌شوند.

صاحبش فیسبوک است

واتس‌اپدر تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۱۴، فیسبوک با قیمت چشم‌گیر ۱۹ میلیارد دلار واتس‌اپ را خریداری کرد. این بزرگ‌ترین خرید فیسبوک تا به امروز بوده است.

با اینکه پشتیبانی شرکت بزرگی مثل فیسبوک می‌تواند به نوآوری‌ها و ویژگی‌های جدیدی منتهی شود، ولی این برای برخی از کاربران خبر خوبی به شمار نمی‌رود. فیسبوک در چند سال اخیر در چندین مشکل امنیتی و حریم خصوصی سرویس‌های خودش دست داشته و از نظر بسیاری، فیسبوک در مواردی که EFF در گزارش سالانه خود برای امتیاز دادن مطرح می‌کند چندان قابل اعتماد نیست.

باید به اینترنت دسترسی داشته باشید

واتس‌اپاگر فکر می‌کنید واتس‌اپ می‌تواند نیاز به پیامک‌های ساده و تماس‌های تلفنی معمولی را از میان بردارد، دوباره فکر کنید.

واتس‌اپ یک سرویس کاملا مبتنی بر اینترنت است. این یعنی اگر در جایی زندگی می‌کنید که دسترسی خوبی به اینترنت ندارید، یا به جایی سفر کرده‌اید که اینترنت موبایل با سرعت بالا در اختیارتان نیست، نخواهید توانست از واتس‌اپ استفاده کنید.

رایگان نیست

واتس‌اپواتس‌اپ قبلا برای همه رایگان بود، اما حالا دیگر چنین نیست. در حال حاضر، برای یک سال می‌توانید از این سرویس به صورت رایگان استفاده کنید، ولی بعد از آن باید هر سال دقیقا ۰.۹۹ دلار بابتش پرداخت کنید. مسلما پول زیادی نیست، اما سرویس‌های مشابه مثل تلگرام چون کاملا رایگان هستند می‌توانند گزینه بهتری برای شما باشند.

ضمنا هیچ تضمینی وجود ندارد که این قیمت در آینده افزایش پیدا نکند – این برای توسعه دهندگان خیلی راحت است که شما را برای مدتی به محصول خودشان عادت بدهند و بعد پول‌تان را از جیب شما بیرون بکشند.

عکس پروفایل شما

واتس‌اپخیلی از کاربران دوست دارند برای خودشان عکس پروفایل تنظیم کنند. اگر شما هم یکی از همین کاربران هستید، باید این را در نظر داشته باشد که هر کسی که شماره تلفن شما را داشته باشد می‌تواند عکس پروفایل شما را ببیند، حتی اگر هیچ وقت تا به حال شما را از نزدیک ندیده باشد.

تنها کاری که باید انجام دهد این است که شماره شما را در گوشی خودش ذخیره کند و بعد لیست تماس‌های واتس‌اپ را ریفرش کند. اگر خیلی نگران امنیت خود هستید، باید از خودتان بپرسید که آیا ارزشش را دارد که عکس پروفایل برای خودتان تنظیم کنید یا نه.

دوستان شما به واتس‌اپ و یک اسمارت فون احتیاج دارند

واتس‌اپ

واتس‌اپ فقط وقتی کار می‌کند که دوستان شما هم یک اسمارت فون داشته باشند که واتس‌اپ روی آن نصب شده باشد. اگر گوشی‌شان گم شود یا واتس‌اپ را نصب نکرده باشند یا یک گوشی قدیمی مثل نوکیا ۳۲۱۰ داشته باشند، شما نمی‌توانید از طریق واتس‌اپ با آنها تماس داشته باشید.

برای دوستانی که در نقاط مختلف جهان هستند این می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد. با اینکه واتس‌اپ محبوب است ولی این سرویس در برخی کشورها هنوز به محبوبیت قابل توجهی دست نیافته. مثلا در آسیا رقبای زیادی مثل لاین و وی‌چت وجود دارند که تعداد کاربران بسیار زیادی هم دارند.

شما چه مشکلی دارید؟

شما با واتس‌اپ چه مشکلی دارید؟ آیا ما در این مقاله تمام نگرانی‌ها و مشکلات شما با این سرویس را پوشش دادیم یا اینکه شما مسائلی دیگری هم به ذهن‌تان می‌رسد؟

شاید یک سرویس مشابه واتس‌اپ ولی بهتر از آن پیدا کرده‌اید که دوست داشته باشید آن را با خوانندگان آی‌تی پورت به اشتراک بگذارید.

مثل همیشه ما مشتاقیم که نظر شما را بدانیم. شما می‌توانید در بخش کامنت‌ها ما را از دیدگاه‌های خود آگاه سازید.

گفتگو ها
  مجتبی

  والله چند ساله برای من رایگانه، بارها خوندم که یک سال اول مجانیه ولی تا حالا کسی رو ندیدم برای سال‌های بعد پول بده و هنوز هم به راحتی استفاده می‌کنند.

   راد

   وقتی نصب می کنی پیغام میده تا چه زمانی می تونی رایگان استفاده کنی ولی من یک بار نزدیک ۱۰ ماه استفاده کردم بعد پاکش کردم دوباره که نصب کردم بهم گفت ۶ ماه می تونم استفاده کنم ولی الان نردیک ۸ ماه هست دارم استفاده می کنم.

   در ظاهر میگه پولی ولی اینطور نیست

   یکی از مشکلات دیگش این هست دسکتاپش همچین سرعت خوبی نداره کمی اذیت می کنه

  بسیار عالی و ممنون از شما

  بسیار عالی بود مرسی

  سلام

  عالی بود سپاسگزاریم

  reza15

  ببینید شما فک می کنید که واتساپ مجانیه اما اینطوری نیست اونایی هم که میگن پولی نیست اشتباه میکنن چون دولت پولشون رو میده و شما خبر ندارین

  reza14

  ببینید شما فک می کنید که واتساپ مجانیه اما اینطوری نیست اونایی هم که میگن پولی نیست اشتباه میکنن چون دولت پولشون رو میده و شما خبر ندارین

  به تازگی فیسبوک اعلام کرد واتس اپ رایگانه پس خبرو ویرایش کنید

  به نظرم که نسخه دسکتابش به شدت مضخرف شده چون اصلا وصل نمیشه همش توی retry میمونه.. ولی تنها نکته خوبش همین مکالمه‌اشه..

  سلام و سپاس از سایت خوبتون.