آموزشسیستم عاملویندوز

ویندوز پاورشل چیست ؟ کاربرد ها و نحوه فعال سازی powershell

ویندوز پاورشل چیست

ویندوز پاورشل چیست؟ پاورشل ابزاری قدرتمند به حساب می آید که همه افراد علاقه مند به دنیای کامپیوتر و تکنولوژی حداقل یک بار آن را مورد استفاده قرار داده اند. ابزار های خاصی همچون windows powershell به گونه ای طراحی شده اند تا روند انجام فعالیت های مختلف را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار دهند. با استفاده از این ابزار قدرتمند کاربران می توانند بدون نیاز به ابزار های سوم شخص نسبت به انجام پردازش های مختلف اقدام کنند. البته که اجرای ویندوز پاورشل یک سری مراحل خاص دارد. امروز ما در آی تی پورت قصد داریم تا به سوال ویندوز پاورشل چیست پاسخ دهیم  و کاربرد های این ابزار را بررسی کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پاورشل در ویندوز، با ما همراه شوید.

نرم افزار ویندوز پاورشل چیست؟

ویندوز پاورشل چیست؟ قبل از بررسی روند کار با ویندوز پاورشل ویندوز، بیایید چیستی این ابزار کاربردی را زیر ذره بین قرار دهیم. پاورشل در واقع یک موتور شی گرا برای اتوماتیک سازی فرآیند های مختلف به حساب می آید که توسط مهندسین فعال در شرکت مایکروسافت طراحی شده است. این ابزار یک شل همراه با محیط دستور پذیر را در خود جای داده و به کاربران حرفه ای اجازه می دهد تا عملکرد های حرفه ای زیادی را به سیستم عامل خود اضافه نمایند.

البته که پاسخ سوال “ویندوز پاورشل چیست” رامی توان از نظر نحوه ساخت هم بررسی کرد. پاورشل بر اساس فریمورک .net طراحی شده است. همین مسئله هم باعث شده تا ویندوز پاورشل با object ها نسبت به انجام فعالیت های مختلف اقدام نماید. پاورشل یکی از قدیمی ترین و کاربردی ترین ابزار های به کار رفته در حوزه مدیریت اطلاعات و اتوماتیک سازی فرآیند به حساب می آید که مزایای زیادی را در خود جای داده است. واحد های It در یک سازمان لزوما باید با چیستی این ابزار و نحوه کار با آن آشنایی داشته باشند. این مسئله می تواند روند انجام فعالیت های مختلف در یک مجموعه را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار دهد.

امروزه پاورشل را می توان در اکثر نسخه های سیستم عامل ویندوز به صورت پیشفرض مشاهده نمود. یعنی برای استفاده از این ابزار شما نیازی به نصب پکیج های جانبی و ابزار های سوم شخص نخواهید داشت! برای اجرای پاورشل و دستورات مربوط به آن، شما می توانید در محیط جستجوی ویندوز عبارت powershell را جستجو و نتایج را مورد بررسی قرار دهید.

ویندوز پاورشل چیست

پاورشل چه کاری انجام می دهد؟

حتما شما هم از خود می پرسید که به صورت دقیق ویندوز پاورشل چه کاری انجام می دهد؟ اصلا مهم ترین کاربرد پاورشل چیست؟ به عقیده کارشناسان آی تی پورت، پاسخ های زیادی را می توان برای این سوال مطرح کرد. به صورت کلی، ابزار های خاصی همچون پاورشل برای اتوماتیک یا هوشمند کردن فعالیت های حوصله سر بر طراحی شده اند. گاهی اوقات کاربران طی یک روز چندین فعالیت تکراری را در محیط ویندوز انجام داده و وقت خود را هدر می دهند. در این شرایط استفاده از پاورشل می تواند نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد. پردازش batch و طراحی ابزار های مدیریت سیستم از جمله مهم ترین کاربرد های این ابزار به حساب می آیند.

زبان به کار رفته در ویندوز پاورشل شباهت های زیادی با زبان برنامه نویسی پرل دارد. این مسئله می تواند روند یادگیری آن را ساده تر کند. این ابزار همراه با اسکریپت و فایل های قابل اجرا عرضه شده است. اسکریپت ها در واقع ترکیبی از منطق و cmdlet ها به حساب می آیند. فایل های قابل اجرا یا Executables هم ابزار های کاربردی به حساب می آیند که بدون نیاز به عوامل خارجی مورد استفاده قرار می گیرند.

مدیران با استفاده از ویندوز پاورشل می توانند فعالیت های مختلفی را تحت کنترل در آورند. این ابزار می تواند اطلاعات دقیقی در مورد نوع سیستم عامل کاربران مختلف کسب کند و برنامه های موجود در آنها را مورد بررسی قرار دهد. جدا از این مسئله، ابزار های خاصی همچون پاورشل می توانند برای ترکیب اطلاعات و هوشمند سازی روند اجرای دستورات مختلف مورد استفاده قرار گیرند. جالب است بدانید که شما می توانید پاورشل را به جای cmd در محیط ویندوز مورد استفاده قرار دهید.

چرا باید از ویندوز پاورشل استفاده کنیم؟

پاورشل برای چیست؟ اصلا دلیل استفاده از ویندوز پاورشل چیست؟ این دو سوال از جمله پرسش های متداولی به حساب می آیند که افراد آن را از آی تی پورت پرسیده اند. به صورت کلی، پاورشل و ابزار های مشابه آن می توانند به کاربران خود اجازه دهند تا یک فعالیت خاص را خیلی بهتر مدیریت کنند. یک فعالیت تکرار شونده و وقت گیر را با استفاده از پاورشل می توان هوشمند کرد. برخی از فعالیت های محاسباتی در حالت GUI یا با وجود رابط گرافیکی به سختی انجام می شوند. در این شرایط استفاده از مباحث ویژه ای همچون پاورشل همواره نتایج مطلوبی را برای کاربران به همراه خواهد داشت. پس پاورشل یک CLI همراه با یک زبان اسکریپت نویسی کامل را در اختیار کاربرانش قرار می دهد تا با استفاده از آن نسبت به طراحی سیستم های هوشمند و اتوماتیک سازی فعالیت های پیچیده اقدام نمایند.

ویژگی های کلیدی ویندوز پاورشل

حتما شما هم از خود می پرسید که مهم ترین ویژگی ویندوز پاورشل چیست؟ مایکروسافت همواره در حال به روز رسانی ویندوز پاورشل بوده و قابلیت ها و ویژگی های جدیدی را به آن اضافه می کند. در ادامه این آموزش آی تی پورت چند مورد از مهم ترین ویژگی های کلیدی این ابزار را در لیست زیر درج کرده اند.

 • دسترسی پذیری: کاربران در محیط پاورشل به راحتی می توانند به همه قابلیت ها دسترسی داشته باشند و بدون نیاز به هدر دادن وقت، نسبت به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه اقدام نمایند.
 • آموزش راحت: کاربران در محیط ویندوز پاورشل به راحتی می توانند مباحث آموزشی مختلفی را مشاهده نمایند و قواعد پر اهمیت آن را زیر ذره بین قرار دهند. به عنوان مثال دستور Get-Help یکی از راه های کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به حساب می آید.
 • وجود دستورات ریموت: محیط پاورشل به گونه ای طراحی شده تا دستورات ریموت زیادی را در خود جای داده باشد. یعنی مدیران یک سیستم می توانند عملیات های از راه دور مختلفی را روی این محیط اجرا کنند.
 • Pipelining: این مبحث به کاربران اجازه می دهد تا دستورات مختلف را همچون یک عملیات لوله کشی به یکدیگر متصل نمایند. این مسئله به شما اجازه می دهد تا به ترتیب دستورات مختلفی را اجرا و خروجی آنها را بررسی کنید.

نحوه فعال‌سازی PowerShell

شما برای فعال‌سازی و اجرای PowerShell در ویندوز، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. باز کردن منوی start: برای ویندوز ۱۰، می‌توانید به منوی شروع دسترسی داشته باشید، و در قسمت جستجو “PowerShell” را تایپ کنید. برای ویندوز ۷، به منوی شروع رفته و “Windows PowerShell” را جستجو کنید.
 2. انتخاب PowerShell: پس از جستجوی PowerShell، بر روی آن کلیک کنید. این اقدام PowerShell را فعال می‌کند و یک پنجره ترمینال PowerShell باز می‌شود.
 3. اجرای دستورها: حالا که PowerShell فعال شده است، می‌توانید دستورات مختلف را اجرا کنید. به عنوان مثال، می‌توانید دستورات سیستمی یا اسکریپت‌های PowerShell خود را وارد کنید و اجرا کنید.
  برای مثال، می‌توانید دستور “Get-Service” را برای نمایش لیستی از خدمات ویندوز اجرا کنید. همچنین، می‌توانید اسکریپت‌های PowerShell خود را نیز ایجاد کرده و اجرا کنید.

اجرای ویندوز پاورشلاز این طریق، شما می‌توانید از توانایی‌های PowerShell برای انجام وظایف مختلف سیستمی، مدیریت و پیکربندی ویندوز و انجام توسعه‌ی اسکریپت‌ها و ابزارها بهره‌برداری کنید.

DSC در پاورشل چیست؟

در محیط پاورشل ویندوز مبحث پر اهمیتی با نام DSC مطرح می شود. این قابلیت در نسخه ۴ پاورشل معرفی شد. این ابزار برای مدیریت یک پلتفرم طراحی شده است. DSC مخفف شده Desired State Configuration می باشد. با این پلتفرم کاربران می توانند یک سری تنظیمات خاص را روی سرور خود اعمال نمایند. زمانی که مدیر سرور را تنظیم کرد کرد، پاورشل مطمئن می شود عوامل تاثیر پذیر (Node های مربوطه) در حالت مشخص شده قرار گرفته اند. اگر این مسئله مدیریت نشود، احتمال حذف همه تنظیمات اعمال شده وجود دارد. DSC معمولا دو عملیات اصلی را دنبال می کند: Push و Pull. در حالت Push سرور اعلان جدیدی را در اختیار عوامل تاثیر پذیر یا گره ها قرار می دهد. در حالت Pull دپارتمان IT یک ابزار خاص برای مدیریت ورودی ها ایجاد می کند.

ISE در ویندوز پاورشل چیست؟

هنگام کار با ویندوز پاورشل، حتما شما هم با عبارت ISE مواجه شده اید. ISE یا Integrated Scripting Environment در نسخه دوم پاورشل معرفی شد. این ابزار به گونه ای طراحی شده تا برای ساخت، دیباگ و تست کردن اسکریپت های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. البته که ISE در محیط گرافیکی ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد. برای دسترسی به ISE، فقط کافی است وارد منوی استارت شوید و عبارت Windows PowerShell ISE را اجرا نمایید. برای دسترسی به این ابزار از طریق Cmd، شما می توانید عبارت powershell_ise.exe را اجرا نمایید. از جمله مهم ترین ابزار های به کار رفته در این دستور می توان به رنگ آمیزی سینتکس، ادیت چند خطی و دریافت کمک در مورد زبان پاورشل اشاره نمود.

ماژول های به کار رفته در ساخت پاورشل

در ساختار ویندوز پاورشل ما می توانیم چند ماژول مختلف را مشاهده کنیم. هر کدام از این ماژول ها به نحوی خاص روند انجام فعالیت های پردازشی و منطقی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. ماژول های به کار رفته در ساختار پاورشل به مدیران اجازه می دهند تا یک اسکریپت را برای هوشمند سازی یک فعالیت خاص مورد استفاده قرار دهند. ماژول های مربوط به پاورشل از چندین المان مختلف تشکیل شده اند. به عنوان مثال یک ماژول کامل می تواند از اجزای خاصی همچون توابع، Provider ها، WorkFlow ها و متغیر ها تشکیل شده باشد. بسته به نیاز عملیات مورد نیاز شما، این مباحث هم تغییر پیدا می کنند. یک ماژول در پاورشل، از چهار المان مختلف تشکیل شده است.

 • یک فایل PSM که خود ماژول را در خود جای داده است.
 • فایل های مربوط به Help.
 • یک راهنما که عملکرد ماژول را شرح می دهد.
 • یک پوشه که محتویات پاورشل را در خود جای داده است.

cmdlet در ویندوز پاورشل چیست؟

هنگام کار با ویندوز پاورشل حتما شما هم با ابزار cmdlet مواجه شده است. یک cmdlet در واقع دستور ساده ای است که در محیط پاورشل اجرا می شود. شما می توانید این دستور را به عنوان یک ابزار جانبی در یک ماژول یا اسکریپت مورد استفاده قرار دهید. این مسئله یک قسمت پر اهمیت در حوزه اتوماتیک سازی به حساب می آید. به عنوان مثال، Get-Service یک Cmdlet کاربردی به حساب می آید که یک لیست از سرویس های فعال و موجود در سیستم را در اختیار شما قرار می دهد. Cmdlet ها می توانند پارامتر های زیادی را در خود جای داده باشند. پارامتر های Positional و Switch از جمله متداول ترین مدل های آنها به حساب می آیند.
cmdlet در پاورشل

تفاوت Command و Cmdlet در ویندوز پاورشل چیست؟

خیلی از افراد متوجه تفاوت های موجود میان Cmdlet و دستور در ویندوز پاورشل را متوجه نمی شوند. اکثر کاربران فکر می کنند که تفاوتی میان این دو ابزار وجود ندارد ولی در واقعیت، میان این دو مبحث تفاوت های زیادی وجود دارند. هر دو این ابزار ها به پاورشل اجازه می دهند تا یک فعالیت خاص را انجام دهد اما تفاوت های کلیدی زیادی با یکدیگر دارند.

 • دستور ها معمولا کوتاه هستند و به تنهایی اجرا می شوند. مثلا ipconfig یک دستور به حساب می آید. این در حالی است که cmdlet ها در واقع یک کلاس از کتابخانه .NET هستند.
 • cmdlet ها خیلی بزرگ نیستند اما در پس زمینه خود می توانند چند ده هزار خط کد داشته باشند.
 • دستورات معمولا برای خواندن ورودی، مدیریت ارور و فرمت کردن خروجی به کار می روند. cmdlet ها این قابلیت را نداشته و عملیات های مذکور را بر عهده پلتفرم پاورشل می گذارند.

تابع در ویندوز پاورشل چیست؟

در نهایت، آخرین مسئله ای که برای معرفی ویندوز پاورشل باید آن را مد نظر قرار دهیم به توابع یا عملیات اصلی این ابزار اشاره دارد. به صورت کل، توابع در پاورشل شبیه به Cmdlet فعالیت می کنند. البته که میان این دو ابزار چندین تفاوت خاص وجود دارد. یک تابع حاوی لیستی از عبارات پاورشل می باشد که تحت یک نام خاص فعالیت می کنند.

برخی از توابع در محیط پاورشل تک خطی هستند و برخی از آنها پیچیدگی زیادی را در خود جای داده اند. توابع در پاورشل کامپایل نمی شوند. در یک cmdlet، کاربران می توانند توابع را به عنوان پارامتر مورد استفاده قرار دهند و خروجی را در میان سایر cmdlet های موجود پخش کنند. این دو مبحث در دنیای پاورشل اتصال قدرتمندی داشته و می توانند روند انجام فعالیت های آن را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار دهند.

البته که برای آشنایی بیشتری با مفاهیم پر اهمیت ویندوز پاورشل، شما باید در دوره های آموزشی مختلفی شرکت کنید. این مبحث جذاب می تواند قابلیت های زیادی را در اختیار شما به عنوان یک کاربر یا مدیر سرور قرار دهد. از همین رو استفاده از آن نتایج مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

استفاده از ویندوز PowerShell برای هک

PowerShell برای هک
ویندوز پاورشل یک ابزار قدرتمند برای اجرای دستورات و اسکریپت‌ها در سیستم عامل ویندوز است، اما متأسفانه این ابزار نیز می‌تواند برای ایجاد دسترسی‌های غیرمجاز به سیستم مورد سوءاستفاده قرار گیرد. یکی از حملات معمول از طریق PowerShell حمله‌های فیشینگ است که توسط نفوذگران برای کسب اطلاعات حساس از کاربران هدف استفاده می‌شود. همچنین، تروجان‌ها و Malware نیز می‌توانند از این ابزار استفاده کنند تا به سیستم ویندوز نفوذ کنند و آسیب برسانند.

یک روش دیگر از سوءاستفاده از PowerShell به عنوان ابزار هک ورود به سیستم است. هکرها ممکن است از این ابزار برای تست رمزهای عبور ضعیف، نفوذ به شبکه‌های داخلی، و یا اجرای دستورات مخرب استفاده کنند. برای مقابله با این تهدیدات، ضروری است تا سیاست‌ها و مراقبت‌های امنیتی مناسب در سیستم‌ها اجرا شود و کاربران آگاهی کافی در خصوص ریسک‌های امنیتی و استفاده امن از PowerShell داشته باشند.

برای جلوگیری از ایجاد دسترسی‌های غیرمجاز و محافظت از سیستم خود، توصیه می‌شود مراقبت‌هایی را انجام دهید:

 1. اجرای اسکریپت‌ها از منابع معتبر: تا جای ممکن از منابع معتبر و اطمینان‌بخش برای دانلود و اجرای اسکریپت‌ها و فایل‌ها در PowerShell استفاده کنید.
 2. اجازه دسترسی به PowerShell را محدود کنید: برای کاهش ریسک اجرای دستورات PowerShell توسط کاربران غیرمجاز، می‌توانید دسترسی آن را محدود کنید. این اقدام می‌تواند توسط سیاست‌های گروه‌ها در محیط شبکه یا ابزارهای مدیریتی ویندوز انجام شود.
 3. نصب نرم‌افزارهای امنیتی: نصب نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس و آنتی‌مالور معتبر کمک می‌کند تا از ورود و اجرای اسکریپت‌های مخرب به سیستم جلوگیری شود. این نرم‌افزارها قادر به شناسایی و از بین بردن تهدیدات مختلف هستند.
 4. بروزرسانی منظم: بروزرسانی سیستم عامل و برنامه‌های خود به آخرین نسخه‌ها کمک می‌کند تا ثغورات امنیتی بسته شوند و سیستم شما در مقابل تهدیدات جدید محافظت شود.
 5. آموزش کاربران: آموزش به کاربران در مورد ریسک‌های امنیتی و مواردی که باید در اجرای دستورات PowerShell مد نظر داشته باشند، می‌تواند به جلوگیری از خطاها و تعهد اقدامات غیرمجاز کمک کند.

با اعمال این اقدامات، می‌توانید از توانمندی‌های PowerShell بهره‌وری کنید و در عین حال سیستم خود را از تهدیدات امنیتی محافظت نمایید.

کلام آخر

امروز ما سعی کردیم تا به سوال ویندوز پاورشل چیست پاسخ دهیم. همانطور که در این صفحه مشاهده کردید، ویندوز پاورشل ابزاری کاربردی است که می تواند در موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. این ابزار به گونه ای طراحی شده تا عملیات ها و فعالیت های مهم زیادی را پشت سر بگذارد. جالب است بدانید که ابزار هایی همچون پاورشل در همه نسخه های  ویندوز موجود هستند اما پس از ویندوز ۷، به صورت کامل متحول شدند. مسئله مهمی که برای استفاده از پاورشل شما باید آن را مد نظر خود قرار دهید به نحوه استفاده از پاورشل اشاره دارد.

از آنجایی که دستورات پاورشل ویندوز قدرت عملکردی زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهند، اگر شما به درستی نسبت به استفاده از آنها اقدام نکنید احتمال آسیب دیدن سیستم کامپیوتری شما چند برابر خواهد شد. از همین رو، برای استفاده از ابزار های خاصی همچون پاورشل در ابتدا شما باید مباحث کلیدی و مهم آموزشی را پشت سر بگذارید تا در این زمینه با مشکلی مواجه نشوید. عدم توجه به این مسئله سلامتی سیستم کامپیوتری شما را به خطر می اندازد.

در پایان این آموزش به شما دوستان پیشنهاد می کنم مقاله آموزش دستورات پاورشل را مطالعه بفرمایید. این آموزش به شما کمک می‌کند تا با بیش از ۵۰ دستور اساسی و مهم پاورشل آشنا شوید.

گفتگو ها