گوناگون

تکنولوژی هایی که تحت تاثیر استیو جابز رشد کردند

بی شک وجود تکنولوژی هایی که هم اکنون در دسترس ما قرار دارند مدیون افراد بیشماری است. ولی در عین حال نمی توان از نقش تاثیر گذار افرادی خاص در هر تکنولوژی چشم پوشید. افرادی که گاها ً یک تکنولوژی راکد را متحول کرده و در آن انقلابی ایجاد کرده اند و یا با نو آوری های خود بنیان گذار یک تکنولوژی جدید شده اند.

نیازی به معرفی استیو جابز به عنوان یک فرد تاثیر گذار نیست. در این مقاله فقط می خواهیم به  تکنولوژی هایی که استیو جابز در آنها نقش مهمی داشتند و کمتر مورد توجه واقع شده اند، بپردازیم.

pixar-animation-studios- تکنولوژی هایی تحت تاثیر استیو جابز

در نگاه اول به نظر می آید این مسئله هیچ ربطی به استیو جابز ندارد! البته استیو جابز رئیس اپل بود و قاعدتاً  نباید کاری به انیمیشن داشته باشد!!ولی باید بگویم که اشتباه می کنید!!استیو جابز با سرمایه ی فراوانی که داشت یک استدیو انیمشین سازی بوجود آمد به نام”پیکسار”.

“پیکسار” برای شروع با شرکت والت دیزنی قرار داد بست و از آن پس،با سرمایه ای که والت دیزنی به “پیکسار” داد،استیو جابز رایانه های قدرتمندی تولید کرد که مخصوص طراحی انیمیشن بودند.قبل از آن،همه چیز دو بعدی بود اما بعد از بوجود آمدن تیم انیمیشن ساز “پیکسار” اولین انیمیشن دنیا که سه بعدی بود،”داستان اسباب بازی” نام داشت که بعد ها انیمیشن هایی مثل “در جستجوی نمو” ، “شگفت انگیزان” و … هم تولید شدند.البته به صورت رسمی این قضیه فاش نشد ولی در یکی از مستند ها از دست های پشت پرده ی “پیکسار” رونمایی شد که معلوم شد،بنیان گذار “پیکسار” استیو جابز بوده است!شاید اگر استیو جابز در این عرصه قدم نمی گذاشت ، در حال حاضر داشتیم “لولک و بولک ۲۰۱۳” را تماشا می کردیم!

netbot_iphone_ui - تکنولوژی هایی تحت تاثیر استیو جابز

قبل از عرضه ی آیفون ما شاهد تلفن های هوشمندی بوده ایم که دارای بلوتوث،مادون قرمز و… بودند ولی کار خاصی را نجام نمی دادند.اپل آیفون را عرضه کرد.تلفن هوشمندی که دارای صفحه ی لمسی،سیستم عامل استاندارد،بازی های جذاب و… بود .آیفن نوید نسل جدیدی از تلفن های همراه هوشمند بود.استیو در راه ساخت آیفن مشکلات فراوانی داشت! اول از همه مورد تمسخر شرکت های رقیب قرار گرفت ولی چیزی نگذشت که آن ها هم به نسل جدید روی آوردند و شاهد شکل گیری تلفن های اندرویدی بودیم! و شاید اگر جابز نبود هم اکنون خبری از تلفن های همراه  و تبلت های آندرویدی که فراگیر شده اند نبود.

overview_hero - تکنولوژی هایی تحت تاثیر استیو جابز

در زمان های قدیم، سونی برترین پخش کننده های موسیقی را تولید می کرد .البته Walkman  هم در آن دوره بود و بی رقیب می تازید . ماجرای آیپاد از آنجا آغاز شد که استیو جابز یکی از پخش کننده های مذکور را می خرد و به مذاقش خوش نمی آید. سال های ۱۹۷۹ / ۱۹۸۵، شاهد عصر جدیدی از سبک ها بود که گروه های جدیدی و موفقی بوجود آمدند . حجم طرفداران موسیقی بالا رفت و پهش کننده های موسیقی به شدت در بازار رواج پیدا کردند. پخش کننده هایی که برای انتخاب تراک ابتدایی یا انتهایی باید متحمل سختی می شدید. آیپاد با دکمه تاچ توانست انتخاب موسیقی و تک آهنگ را آسان تر کند و باز هم اپل را به عنوان  پیشروی تکنولوژی به دنیا عرضه نماید.

itunes - تکنولوژی هایی تحت تاثیر استیو جابز

این روز ها برای تبادل اطلاعات بین گجت،از رایانه های همراه و یا شخصی استفاده می کنیم.تا به حال فکر کرده اید که چه کسی این روش را بنیان گذاری کرد؟؟خب برای اولین در زمان عرضه ی آیپاد،استیو جابز نرم افزار iTunes را بوجود آورد که آهنگ ها از رایانه به آیپاد انتقال می یافتند. این شیوه توسط استیو جابز بنیان گذاری شد و رونق یافت. بعد ها Nokia PC Suit و … نیز بوجود آمدند.

iPad-ad-Alive-education-001-تکنولوژی هایی تحت تاثیر استیو جابز

قطعا آیپد اولین تبلت بود.این گجت جالب و به صرفه می تواند هم کار های خارق العاده ای انجام دهد و هم موجبات سرگرمی را ایجاد کند.هرچند بیل گیتس، بنیان گذار مایکروسافت اعلام کرد که اولین بار تبلت توسط مایکروسافت ساخته شد ولی طرح آیپد بهتر بوده و موفق تر عمل کرده است!

نظر شما چیست؟ تکنولوژی های دیگری می شناسید که استیو جابز در آنها تاثیر بسزایی داشته باشد؟

منابع :

 

گفتگو ها
  میترا

  خیلی جالب بود

  یک مورد رو فقط درجریانش بودم مابقی جدید بود برام.

  مرسی 🙂

  موفق باشید.

  محمد هادی

  بسیار جالب

  ممنون بابت وقتی که بابت ترجمه گذاشتید 🙂

  مهران

  عالی بود

  مرسی 🙂